Licensed to PASwimming.com           HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/15/2014 07:13 AM
                        Northern at Carlisle - 1/9/2014                        
                             Northern at Carlisle                              
                                January 9, 2014                                
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
              1:52.30  S03
              2:01.00  D03
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Northern High School  'A'                   1:55.89    2:02.50          8  
     1) MacDougall, Larissa FR          2) Poe, Sami SR                   
     3) Weeden, Caitlynn SO             4) Archuleta, Sydney SR           
                  30.72     1:05.81 (35.09)     2:02.31 (56.50)      2:02.50 (0.19)
  2 Carlisle High School Swim Team  'A'         1:55.20    2:04.65          4  
     1) Hetherington, Tara 10           2) Tate, Ellie 9                  
     3) McGovern, Kathleen 10           4) Hammer, Charlotte 12           
                  31.61     1:07.42 (35.81)     1:37.07 (29.65)     2:04.65 (27.58)
  3 Northern High School  'B'                   2:04.90    2:09.60          2  
     1) Munshower, Alexis SR            2) Ritter, Lily SR                
     3) Byers, Alexa FR                 4) Gingrich, Libby SO             
                  31.66     1:08.53 (36.87)     1:39.90 (31.37)     2:09.60 (29.70)
  4 Carlisle High School Swim Team  'B'              NT    2:13.46        
     1) Hoffman, Caroline 9             2) Rowe, Hayden 9                 
     3) Padgett, Caitlyn 10             4) Thompson, Sarah 9              
                  33.39     1:10.16 (36.77)     1:44.40 (34.24)     2:13.46 (29.06)
  5 Carlisle High School Swim Team  'C'              NT   x2:22.88        
     1) Davis, LeighAnne 11             2) Boswell, Rebecca 11            
     3) Brehm, Maggie 10                4) Dworak, Katie 11               
                  36.52     1:17.32 (40.80)     1:52.81 (35.49)     2:22.88 (30.07)
  6 Northern High School  'C'                   2:25.55   x2:29.97        
     1) Hawkins, Rachel SR              2) Vinette, Liz SR                
     3) Reed, Ali FR                    4) Hagerty, Alana FR              
                  36.31     1:16.37 (40.06)     1:51.64 (35.27)     2:29.97 (38.33)
 -- Northern High School  'D'                   2:43.74   X2:40.71        
     1) Tern, Bianca FR                 2) Reyes, Kelsey SO               
     3) Burkholder, Malia SO            4) Burkholder, Abbie FR           
                  38.94     1:19.24 (40.30)     2:03.11 (43.87)     2:40.71 (37.60)
 -- Carlisle High School Swim Team  'D'              NT   X3:16.96        
     1) Shenk, Taylor 11                2) Miller, Kyra 9                 
     3) Miller, Hope 9                  4) Bowers, Taylor 9               
                  40.64   2:07.29 (1:26.65)     2:48.44 (41.15)     3:16.96 (28.52)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
              1:40.50  S03
              1:50.00  D03
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Northern High School  'A'                   1:41.70    1:46.08 D03      8  
     1) Handley, Liam SR                2) Spencer, Ethan FR              
     3) Handley, Keenan JR              4) Clarke, Josh JR                
                  26.42       58.19 (31.77)     1:23.35 (25.16)     1:46.08 (22.73)
  2 Carlisle High School Swim Team  'A'         1:40.90    1:51.77          4  
     1) Fischer, PJ 9                   2) Madio, Daniel 10               
     3) Waters, Johnnie 12              4) Chirico, Noah 11               
                  28.37       58.76 (30.39)     1:27.75 (28.99)     1:51.77 (24.02)
  3 Carlisle High School Swim Team  'B'              NT    2:05.23          2  
     1) McCoy, Brendan 10               2) Wise, Kyle 11                  
     3) Hoch, Jackson 10                4) Wisner, Matt 10                
                  33.10     1:07.81 (34.71)     1:39.60 (31.79)     2:05.23 (25.63)
  4 Carlisle High School Swim Team  'C'              NT   x2:07.93        
     1) Dailey, Sean 11                 2) Smith, Caleb 11                
     3) Hinthorn, Sam 11                4) Cochran, Nick 11               
                  34.02     1:10.05 (36.03)     1:40.38 (30.33)     2:07.93 (27.55)
 -- Carlisle High School Swim Team  'D'              NT   X2:13.91        
     1) Wise, Derek 11                  2) Hanks, Alan 12                 
     3) Closs, Alex 10                  4) Slear, Andrew 9                
                  36.71     1:12.64 (35.93)     1:46.05 (33.41)     2:13.91 (27.86)
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:57.50  S03
              2:06.50  D03
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luft, Becca         SO Northern             1:57.20    2:00.11 D03      6  
                  27.62       57.87 (30.25)     1:29.03 (31.16)     2:00.11 (31.08)
  2 Eby, Rachel         FR Northern             2:10.66    2:09.91          4  
                  29.84     1:02.87 (33.03)     1:36.85 (33.98)     2:09.91 (33.06)
  3 McGovern, Kathleen  10 CHS                  2:12.84    2:10.54          3  
                  30.02     1:03.38 (33.36)     1:37.04 (33.66)     2:10.54 (33.50)
  4 Strine, Jenn        JR Northern             2:04.01    2:12.62          2  
                  29.59     1:02.96 (33.37)     1:37.85 (34.89)     2:12.62 (34.77)
  5 Shoemaker, Amanda    9 CHS                  2:18.05    2:18.05          1  
                  30.84     1:06.12 (35.28)     1:42.85 (36.73)     2:18.05 (35.20)
  6 Erfle, Kate          9 CHS                  2:23.16    2:23.42        
                  31.78     1:07.59 (35.81)     1:45.49 (37.90)     2:23.42 (37.93)
 -- Byers, Makenna      SO Northern             2:36.04   X2:26.85        
                  33.24     1:09.89 (36.65)     1:49.01 (39.12)     2:26.85 (37.84)
 -- Murphy-Zug, Gretch   9 CHS                  2:36.32   X2:36.83        
                  35.07     1:14.41 (39.34)     1:55.49 (41.08)     2:36.83 (41.34)
 
Event 4  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:46.70  S03
              1:56.50  D03
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wheat, Pete         JR Northern             1:56.15    1:57.05          6  
                  26.17       56.73 (30.56)     1:27.63 (30.90)     1:57.05 (29.42)
  2 Fiorentino, Max      9 CHS                  2:01.52    2:00.96          4  
                  27.32       58.57 (31.25)     1:29.60 (31.03)     2:00.96 (31.36)
  3 DeAngelo, Samuel    12 CHS                  2:05.24    2:04.73          3  
                  27.90       59.68 (31.78)     1:32.07 (32.39)     2:04.73 (32.66)
  4 Spencer, Ethan      FR Northern             2:16.04    2:11.37          2  
                  30.08     1:03.65 (33.57)     1:37.40 (33.75)     2:11.37 (33.97)
  5 Hoch, Jackson       10 CHS                  2:19.39    2:14.11          1  
                  29.85     1:04.06 (34.21)     1:39.10 (35.04)     2:14.11 (35.01)
 -- Wisner, Matt        10 CHS                  2:11.05   X2:15.31        
                  30.58     1:04.88 (34.30)     1:40.44 (35.56)     2:15.31 (34.87)
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
              2:12.90  S03
              2:24.50  D03
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Poe, Sami           SR Northern             2:19.56    2:26.95          6  
                  31.39     1:11.00 (39.61)     1:52.12 (41.12)     2:26.95 (34.83)
  2 Munshower, Alexis   SR Northern             2:20.32    2:31.54          4  
                  31.27     1:08.62 (37.35)     1:56.18 (47.56)     2:31.54 (35.36)
  3 Hetherington, Tara  10 CHS                  2:32.14    2:32.84          3  
                  34.16     1:12.90 (38.74)     1:56.21 (43.31)     2:32.84 (36.63)
  4 Ritter, Lily        SR Northern             2:26.11    2:38.20          2  
                  35.00     1:17.08 (42.08)     2:01.91 (44.83)     2:38.20 (36.29)
  5 Hoffman, Caroline    9 CHS                  2:36.45    2:41.61          1  
                  36.69     1:17.03 (40.34)     2:05.76 (48.73)     2:41.61 (35.85)
  6 Padgett, Caitlyn    10 CHS                  2:45.81    2:46.15        
                  37.46     1:22.41 (44.95)     2:09.67 (47.26)     2:46.15 (36.48)
 -- Byers, Alexa        FR Northern                  NT   X2:56.44        
                  34.25     1:19.09 (44.84)     2:14.41 (55.32)     2:56.44 (42.03)
 -- Boswell, Rebecca    11 CHS                  2:45.53        XDQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  37.50     1:23.35 (45.85)     2:08.30 (44.95)          DQ (38.46)
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
              2:00.00  S03
              2:11.50  D03
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Bryce      JR Northern             2:04.91    2:08.88 D03      6  
                  27.03     1:00.94 (33.91)     1:38.49 (37.55)     2:08.88 (30.39)
  2 Handley, Keenan     JR Northern             2:10.85    2:12.96          4  
                  26.93     1:02.06 (35.13)     1:43.63 (41.57)     2:12.96 (29.33)
  3 Madio, Daniel       10 CHS                  2:21.33    2:21.26          3  
                  32.90     1:10.16 (37.26)     1:49.36 (39.20)     2:21.26 (31.90)
  4 Fischer, PJ          9 CHS                  2:20.10    2:23.38          2  
                  29.71     1:03.74 (34.03)     1:49.12 (45.38)     2:23.38 (34.26)
  5 Waters, Johnnie     12 CHS                  2:27.86    2:31.23          1  
                  32.06     1:12.98 (40.92)     1:55.66 (42.68)     2:31.23 (35.57)
 -- Wise, Kyle          11 CHS                  2:35.20        XDQ        
      Scissors kick - fly
                  36.79     1:19.03 (42.24)     2:03.58 (44.55)          DQ (36.64)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.90  S03
                26.00  D03
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lodovici, Gabby     SO Northern               25.20      26.82          6  
  2 Young, Elizabeth     9 CHS                    27.06      27.00          4  
  3 Bleiler, Madi       SR Northern               25.72      27.20          3  
  4 Hammer, Charlotte   12 CHS                    27.28      27.69          2  
  5 Tate, Ellie          9 CHS                    27.61      28.18          1  
  6 Vinette, Liz        SR Northern               28.90      29.19        
 -- Dworak, Katie       11 CHS                    29.73     X29.56        
 -- Hawkins, Rachel     SR Northern               30.27     X30.54        
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.10  S03
                24.00  D03
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Josh        JR Northern               22.56      22.41 D03      6  
  2 Chirico, Noah       11 CHS                    24.10      23.76 D03      4  
  3 O'Hagan, Connor     11 CHS                    25.27      25.46          3  
  4 Cochran, Nick       11 CHS                    26.67      26.99          2  
  5 Watson, Nick        SR Northern               28.89      28.18          1  
  6 Hawkins, Seth       FR Northern               29.19      30.26        
 -- Slear, Andrew        9 CHS                    28.59     X27.49        
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                59.90  S03
              1:05.00  D03
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGovern, Kathleen  10 CHS                  1:05.64    1:06.56          6  
                  31.44     1:06.56 (35.12)                                        
  2 MacDougall, Lariss  FR Northern             1:08.72    1:08.81          4  
                  31.68     1:08.81 (37.13)                                        
  3 Padgett, Caitlyn    10 CHS                  1:14.21    1:16.62          3  
                  36.40     1:16.62 (40.22)                                        
  4 Brehm, Maggie       10 CHS                  1:16.69    1:17.86          2  
                  37.60     1:17.86 (40.26)                                        
  5 Gingrich, Libby     SO Northern             1:18.17    1:18.25          1  
                  35.64     1:18.25 (42.61)                                        
  6 Byers, Makenna      SO Northern                  NT    1:19.37        
                  37.51     1:19.37 (41.86)                                        
 -- Reed, Ali           FR Northern                  NT   X1:20.83        
                  37.14     1:20.83 (43.69)                                        
 -- Dworak, Katie       11 CHS                  1:30.47   X1:31.67        
                  42.16     1:31.67 (49.51)                                        
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                54.00  S03
                59.50  D03
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haley, Ben          SR Northern               56.99      56.68 D03      6  
                  26.36       56.68 (30.32)                                        
  2 Handley, Liam       SR Northern               53.51      58.84 D03      4  
                  26.92       58.84 (31.92)                                        
  3 Fischer, PJ          9 CHS                  1:03.43    1:06.94          3  
                  30.03     1:06.94 (36.91)                                        
  4 Hinthorn, Sam       11 CHS                  1:09.99    1:12.60          2  
                  32.56     1:12.60 (40.04)                                        
  5 Closs, Alex         10 CHS                  1:13.42    1:14.12          1  
                  33.67     1:14.12 (40.45)                                        
 -- Dailey, Sean        11 CHS                       NT   X1:19.14        
                  35.36     1:19.14 (43.78)                                        
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.30  S03
                58.00  D03
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luft, Becca         SO Northern               52.30      53.00 S03      6  
                  25.42       53.00 (27.58)                                        
  2 Bleiler, Madi       SR Northern               59.79    1:00.00          4  
                  28.94     1:00.00 (31.06)                                        
  3 Munshower, Alexis   SR Northern               59.60    1:00.13          3  
                  28.77     1:00.13 (31.36)                                        
  4 Thompson, Sarah      9 CHS                  1:03.38    1:02.76          2  
                  29.10     1:02.76 (33.66)                                        
  5 Hammer, Charlotte   12 CHS                    59.55    1:03.34          1  
                  30.29     1:03.34 (33.05)                                        
  6 French, Sarah       11 CHS                  1:07.15    1:08.30        
                  32.28     1:08.30 (36.02)                                        
 -- Murphy-Zug, Gretch   9 CHS                  1:11.68   X1:13.09        
                  34.25     1:13.09 (38.84)                                        
 -- Tern, Bianca        FR Northern             1:25.33   X1:13.45        
                  33.66     1:13.45 (39.79)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                48.70  S03
                52.00  D03
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Josh        JR Northern               47.94      48.80 D03      6  
                  23.38       48.80 (25.42)                                        
  2 Chirico, Noah       11 CHS                    53.98      53.06          4  
                  25.46       53.06 (27.60)                                        
  3 Wisner, Matt        10 CHS                    57.54      57.95          3  
                  27.83       57.95 (30.12)                                        
  4 O'Hagan, Connor     11 CHS                    59.02      58.31          2  
                  26.52       58.31 (31.79)                                        
  5 Hawkins, Seth       FR Northern             1:16.32    1:05.08          1  
                  31.78     1:05.08 (33.30)                                        
  6 Watson, Nick        SR Northern                  NT    1:07.69        
                  29.12     1:07.69 (38.57)                                        
 -- McCoy, Brendan      10 CHS                  1:01.27   X1:00.04        
                  29.03     1:00.04 (31.01)                                        
 
Event 15  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:13.30  S03
              5:45.00  D03
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weeden, Caitlynn    SO Northern             5:41.77    5:44.41 D03      6  
                  30.82     1:04.54 (33.72)     1:39.38 (34.84)     2:14.01 (34.63)
        2:49.21 (35.20)     3:24.45 (35.24)     3:59.80 (35.35)     4:34.62 (34.82)
        5:09.99 (35.37)     5:44.41 (34.42)                                        
  2 Poe, Sami           SR Northern             5:27.80    5:54.51          4  
                  31.35     1:06.58 (35.23)     1:42.71 (36.13)     2:18.62 (35.91)
        2:54.79 (36.17)     3:30.56 (35.77)     4:06.87 (36.31)     4:43.01 (36.14)
        5:18.99 (35.98)     5:54.51 (35.52)                                        
  3 Tate, Ellie          9 CHS                  5:52.91    5:57.00          3  
                  30.88     1:05.59 (34.71)     1:41.86 (36.27)     2:18.87 (37.01)
        2:55.17 (36.30)     3:32.07 (36.90)     4:09.15 (37.08)     4:45.70 (36.55)
        5:22.35 (36.65)     5:57.00 (34.65)                                        
  4 Shoemaker, Amanda    9 CHS                  6:14.91    6:12.10          2  
                  32.50     1:09.40 (36.90)     1:46.35 (36.95)     2:24.29 (37.94)
        3:02.58 (38.29)     3:41.53 (38.95)     4:19.91 (38.38)     4:58.27 (38.36)
        5:36.15 (37.88)     6:12.10 (35.95)                                        
  5 Ritter, Lily        SR Northern             6:12.26    6:17.84          1  
                  32.77     1:09.70 (36.93)     1:48.40 (38.70)     2:27.05 (38.65)
        3:06.13 (39.08)     3:45.63 (39.50)     4:24.36 (38.73)     5:03.02 (38.66)
        5:41.85 (38.83)     6:17.84 (35.99)                                        
  6 Hoffman, Caroline    9 CHS                  6:25.79    6:24.09        
                  33.38     1:11.17 (37.79)     1:50.28 (39.11)     2:29.57 (39.29)
        3:09.82 (40.25)     3:50.23 (40.41)     4:30.15 (39.92)     5:10.05 (39.90)
        5:47.77 (37.72)     6:24.09 (36.32)                                        
 -- Erfle, Kate          9 CHS                  6:27.30   X6:30.01        
                  33.61     1:11.63 (38.02)     1:50.43 (38.80)     2:30.47 (40.04)
        3:10.45 (39.98)     3:50.29 (39.84)     4:30.36 (40.07)     5:10.62 (40.26)
        5:51.46 (40.84)     6:30.01 (38.55)                                        
 -- Reyes, Kelsey       SO Northern             6:40.61   X6:47.72        
                  35.84     1:15.40 (39.56)     1:56.85 (41.45)     2:38.37 (41.52)
        3:20.79 (42.42)     4:02.48 (41.69)     4:44.31 (41.83)     5:26.46 (42.15)
        6:08.14 (41.68)     6:47.72 (39.58)                                        
 
Event 16  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:50.00  S03
              5:25.00  D03
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Handley, Keenan     JR Northern             4:51.24    5:09.66 D03      6  
                  27.99       58.75 (30.76)     1:30.44 (31.69)     2:02.14 (31.70)
        2:33.77 (31.63)     3:04.94 (31.17)     3:36.15 (31.21)     4:07.05 (30.90)
        4:38.49 (31.44)     5:09.66 (31.17)                                        
  2 Carroll, Bryce      JR Northern             4:58.91    5:17.58 D03      4  
                  27.62       58.92 (31.30)     1:30.79 (31.87)     2:02.93 (32.14)
        2:34.76 (31.83)     3:07.15 (32.39)     3:39.44 (32.29)     4:12.77 (33.33)
        4:44.78 (32.01)     5:17.58 (32.80)                                        
  3 Fiorentino, Max      9 CHS                  5:41.40    5:43.19          3  
                  29.20     1:02.37 (33.17)     1:36.84 (34.47)     2:12.09 (35.25)
        2:47.41 (35.32)     3:23.13 (35.72)     3:58.63 (35.50)     4:33.83 (35.20)
        5:09.31 (35.48)     5:43.19 (33.88)                                        
  4 DeAngelo, Samuel    12 CHS                  5:43.90    5:46.50          2  
                  28.71     1:01.89 (33.18)     1:36.30 (34.41)     2:11.90 (35.60)
        2:47.71 (35.81)     3:24.01 (36.30)     3:59.57 (35.56)     4:35.88 (36.31)
        5:11.36 (35.48)     5:46.50 (35.14)                                        
  5 Hoch, Jackson       10 CHS                  5:54.39    6:04.71          1  
                  30.84     1:06.62 (35.78)     1:43.07 (36.45)     2:19.78 (36.71)
        2:57.32 (37.54)     3:35.16 (37.84)     4:13.12 (37.96)     4:51.12 (38.00)
        5:28.56 (37.44)     6:04.71 (36.15)                                        
 
Event 17  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              1:40.80  S03
              1:47.50  D03
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Northern High School  'A'                   1:39.69    1:47.07 D03      8  
     1) Strine, Jenn JR                 2) Bleiler, Madi SR               
     3) Archuleta, Sydney SR            4) Luft, Becca SO                 
                  27.76       54.88 (27.12)     1:21.69 (26.81)     1:47.07 (25.38)
  2 Carlisle High School Swim Team  'A'         1:43.33    1:51.30          4  
     1) McGovern, Kathleen 10           2) Shoemaker, Amanda 9            
     3) Thompson, Sarah 9               4) Young, Elizabeth 9             
                  27.95       56.16 (28.21)     1:24.26 (28.10)     1:51.30 (27.04)
  3 Northern High School  'B'                   1:50.97    1:55.77          2  
     1) Byers, Alexa FR                 2) Gingrich, Libby SO             
     3) MacDougall, Larissa FR          4) Eby, Rachel FR                 
                  29.18       59.25 (30.07)     1:27.32 (28.07)     1:55.77 (28.45)
  4 Carlisle High School Swim Team  'B'              NT    2:03.29        
     1) Rowe, Hayden 9                  2) French, Sarah 11               
     3) Dworak, Katie 11                4) Erfle, Kate 9                  
                  31.07     1:02.81 (31.74)     1:33.34 (30.53)     2:03.29 (29.95)
  5 Northern High School  'C'                   1:58.12   x2:03.47        
     1) Reed, Ali FR                    2) Reyes, Kelsey SO               
     3) Byers, Makenna SO               4) Vinette, Liz SR                
                  31.67     1:04.40 (32.73)     1:34.63 (30.23)     2:03.47 (28.84)
  6 Carlisle High School Swim Team  'C'              NT   x2:19.34        
     1) Shenk, Taylor 11                2) Murphy-Zug, Gretchen 9         
     3) Miller, Kyra 9                  4) Miller, Hope 9                 
                  42.68     1:08.87 (26.19)     1:46.34 (37.47)     2:19.34 (33.00)
 -- Northern High School  'D'                   2:26.92   X2:27.19        
     1) Hagerty, Alana FR               2) Kellam, Molly JR               
     3) Burkholder, Abbie FR            4) Burkholder, Malia SO           
                  38.74     1:15.72 (36.98)     1:52.46 (36.74)     2:27.19 (34.73)
 
Event 18  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              1:29.50  S03
              1:37.00  D03
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Northern High School  'A'                   1:37.97    1:41.18          8  
     1) Hawkins, Seth FR                2) Carroll, Bryce JR              
     3) Wheat, Pete JR                  4) Haley, Ben SR                  
                  29.90       54.16 (24.26)     1:18.53 (24.37)     1:41.18 (22.65)
  2 Northern High School  'B'                   1:38.81    1:41.65          4  
     1) Watson, Nick SR                 2) Spencer, Ethan FR              
     3) Handley, Keenan JR              4) Clarke, Josh JR                
                  28.55       55.69 (27.14)     1:19.36 (23.67)     1:41.65 (22.29)
  3 Carlisle High School Swim Team  'A'         1:29.07    1:41.90          2  
     1) Wisner, Matt 10                 2) O'Hagan, Connor 11             
     3) Fiorentino, Max 9               4) DeAngelo, Samuel 12            
                  25.53       50.89 (25.36)     1:16.48 (25.59)     1:41.90 (25.42)
  4 Carlisle High School Swim Team  'B'              NT    1:48.96        
     1) Hinthorn, Sam 11                2) Hanks, Alan 12                 
     3) Cochran, Nick 11                4) McCoy, Brendan 10              
                  26.97       53.45 (26.48)     1:20.78 (27.33)     1:48.96 (28.18)
  5 Carlisle High School Swim Team  'C'              NT   x1:51.04        
     1) Wise, Kyle 11                   2) Slear, Andrew 9                
     3) Hershey, Simon 12               4) Smith, Caleb 11                
                  28.90       56.49 (27.59)     1:23.99 (27.50)     1:51.04 (27.05)
 -- Carlisle High School Swim Team  'D'              NT   X1:59.40        
     1) Simmons-Newman, Devin 10        2) Ianuzzi, Marcello 10           
     3) Wise, Derek 11                  4) Closs, Alex 10                 
                  29.47     1:00.38 (30.91)     1:28.53 (28.15)     1:59.40 (30.87)
 
Event 19  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:00.50  S03
              1:06.00  D03
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lodovici, Gabby     SO Northern             1:05.80    1:06.91          6  
                  32.98     1:06.91 (33.93)                                        
  2 Weeden, Caitlynn    SO Northern             1:07.54    1:08.60          4  
                  33.59     1:08.60 (35.01)                                        
  3 Young, Elizabeth     9 CHS                  1:09.79    1:09.41          3  
                  34.17     1:09.41 (35.24)                                        
  4 Hetherington, Tara  10 CHS                  1:08.50    1:10.68          2  
                  33.75     1:10.68 (36.93)                                        
  5 Thompson, Sarah      9 CHS                  1:12.09    1:14.19          1  
                  35.78     1:14.19 (38.41)                                        
  6 Hawkins, Rachel     SR Northern             1:17.19    1:19.06        
                  38.21     1:19.06 (40.85)                                        
 -- Davis, LeighAnne    11 CHS                  1:17.45   X1:17.95        
                  39.39     1:17.95 (38.56)                                        
 -- Tern, Bianca        FR Northern                  NT   X1:26.32        
 
Event 20  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                54.40  S03
              1:00.00  D03
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haley, Ben          SR Northern               59.68    1:00.67          6  
                  28.95     1:00.67 (31.72)                                        
  2 Wheat, Pete         JR Northern             1:01.72    1:03.34          4  
                  30.54     1:03.34 (32.80)                                        
  3 Waters, Johnnie     12 CHS                  1:09.18    1:10.46          3  
                  34.45     1:10.46 (36.01)                                        
  4 McCoy, Brendan      10 CHS                  1:09.59    1:10.47          2  
                  34.62     1:10.47 (35.85)                                        
  5 Dailey, Sean        11 CHS                  1:14.67    1:14.05          1  
                  36.34     1:14.05 (37.71)                                        
 -- Wise, Derek         11 CHS                  1:25.63   X1:27.64        
                  41.01     1:27.64 (46.63)                                        
 
Event 21  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:08.40  S03
              1:14.00  D03
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Strine, Jenn        JR Northern             1:10.93    1:16.33          6  
                  35.59     1:16.33 (40.74)                                        
  2 Eby, Rachel         FR Northern             1:19.29    1:21.44          4  
                  38.76     1:21.44 (42.68)                                        
  3 Boswell, Rebecca    11 CHS                  1:24.37    1:25.27          3  
                  40.72     1:25.27 (44.55)                                        
  4 Rowe, Hayden         9 CHS                  1:24.85    1:28.87          2  
                  40.42     1:28.87 (48.45)                                        
  5 Brehm, Maggie       10 CHS                  1:25.15    1:29.45          1  
                  42.78     1:29.45 (46.67)                                        
  6 Vinette, Liz        SR Northern             1:30.96    1:30.28        
                  43.03     1:30.28 (47.25)                                        
 -- French, Sarah       11 CHS                  1:28.16   X1:30.63        
                  44.24     1:30.63 (46.39)                                        
 -- Byers, Alexa        FR Northern                  NT   X1:31.14        
                  42.44     1:31.14 (48.70)                                        
 
Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:01.60  S03
              1:07.00  D03
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Madio, Daniel       10 CHS                  1:07.70    1:09.77          6  
                  32.81     1:09.77 (36.96)                                        
  2 Handley, Liam       SR Northern             1:11.70    1:11.40          4  
                  33.70     1:11.40 (37.70)                                        
  3 Spencer, Ethan      FR Northern             1:09.73    1:11.41          3  
                  33.71     1:11.41 (37.70)                                        
  4 Wise, Kyle          11 CHS                  1:16.69    1:16.28          2  
                  35.54     1:16.28 (40.74)                                        
  5 Smith, Caleb        11 CHS                  1:18.44    1:18.95          1  
                  37.38     1:18.95 (41.57)                                        
 -- Simmons-Newman, De  10 CHS                  1:30.93   X1:28.89        
                  40.16     1:28.89 (48.73)                                        
 
Event 23  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              3:41.00  S03
              4:01.00  D03
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Northern High School  'A'                   3:38.06    3:55.27 D03      8  
     1) Lodovici, Gabby SO              2) Archuleta, Sydney SR           
     3) Poe, Sami SR                    4) Luft, Becca SO                 
                  27.71       57.64 (57.64)     1:25.77 (28.13)   1:58.21 (1:00.57)
        2:26.07 (27.86)     2:57.39 (59.18)     3:24.62 (27.23)     3:55.27 (57.88)
  2 Northern High School  'B'                   4:00.16    4:09.99          4  
     1) MacDougall, Larissa FR          2) Ritter, Lily SR                
     3) Gingrich, Libby SO              4) Bleiler, Madi SR               
                  29.21   1:00.77 (1:00.77)     1:31.95 (31.18)   2:06.28 (1:05.51)
        2:37.41 (31.13)   3:10.50 (1:04.22)     3:38.85 (28.35)     4:09.99 (59.49)
  3 Carlisle High School Swim Team  'A'         3:48.07    4:10.76          2  
     1) Hetherington, Tara 10           2) Young, Elizabeth 9             
     3) Tate, Ellie 9                   4) Hammer, Charlotte 12           
                  31.35   1:05.95 (1:05.95)     1:36.04 (30.09)   2:08.56 (1:02.61)
        2:37.68 (29.12)   3:10.24 (1:01.68)     3:39.34 (29.10)   4:10.76 (1:00.52)
  4 Carlisle High School Swim Team  'B'              NT    4:27.91        
     1) Shoemaker, Amanda 9             2) Davis, LeighAnne 11            
     3) Padgett, Caitlyn 10             4) Hoffman, Caroline 9            
                  30.40   1:04.01 (1:04.01)     1:36.80 (32.79)   2:11.11 (1:07.10)
        2:44.77 (33.66)   3:20.97 (1:09.86)     3:52.47 (31.50)   4:27.91 (1:06.94)
  5 Carlisle High School Swim Team  'C'              NT   x4:37.35        
     1) Boswell, Rebecca 11             2) Brehm, Maggie 10               
     3) French, Sarah 11                4) Erfle, Kate 9                  
                  33.00   1:08.99 (1:08.99)     1:43.53 (34.54)   2:19.97 (1:10.98)
        2:53.42 (33.45)   3:31.40 (1:11.43)     4:02.58 (31.18)   4:37.35 (1:05.95)
  6 Northern High School  'C'                   5:01.05   x5:08.66        
     1) Reyes, Kelsey SO                2) Kellam, Molly JR               
     3) Burkholder, Malia SO            4) Hawkins, Rachel SR             
                  34.44   1:12.27 (1:12.27)     1:52.80 (40.53)   2:38.39 (1:26.12)
        3:16.59 (38.20)   4:00.07 (1:21.68)     4:31.92 (31.85)   5:08.66 (1:08.59)
 -- Northern High School  'D'                   5:05.54   X5:10.97        
     1) Reed, Ali FR                    2) Burkholder, Abbie FR           
     3) Hagerty, Alana FR               4) Tern, Bianca FR                
                  32.35   1:08.32 (1:08.32)     1:48.01 (39.69)   2:31.26 (1:22.94)
        3:11.32 (40.06)   3:55.22 (1:23.96)     4:30.49 (35.27)   5:10.97 (1:15.75)
 -- Carlisle High School Swim Team  'D'              NT   X5:35.21        
     1) Shenk, Taylor 11                2) Bowers, Taylor 9               
     3) Miller, Kyra 9                  4) Miller, Hope 9                 
                  37.38   1:20.25 (1:20.25)     2:05.82 (45.57)   2:55.17 (1:34.92)
        3:36.19 (41.02)   4:20.42 (1:25.25)     4:55.90 (35.48)   5:35.21 (1:14.79)
 
Event 24  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              3:18.00  S03
              3:37.00  D03
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Northern High School  'A'                   3:23.15    3:35.10 D03      8  
     1) Haley, Ben SR                   2) Carroll, Bryce JR              
     3) Wheat, Pete JR                  4) Handley, Liam SR               
                  24.80       51.36 (51.36)     1:16.72 (25.36)     1:46.22 (54.86)
        2:12.52 (26.30)     2:41.02 (54.80)     3:06.60 (25.58)     3:35.10 (54.08)
  2 Carlisle High School Swim Team  'A'         3:19.97    3:41.07          4  
     1) Chirico, Noah 11                2) DeAngelo, Samuel 12            
     3) Fiorentino, Max 9               4) Madio, Daniel 10               
                  25.68       53.54 (53.54)     1:20.16 (26.62)     1:49.77 (56.23)
        2:16.61 (26.84)     2:45.30 (55.53)     3:11.67 (26.37)     3:41.07 (55.77)
  3 Carlisle High School Swim Team  'B'              NT    4:00.45          2  
     1) Fischer, PJ 9                   2) Smith, Caleb 11                
     3) Waters, Johnnie 12              4) Hoch, Jackson 10               
                  27.62       58.45 (58.45)     1:27.67 (29.22)   1:59.85 (1:01.40)
        2:27.29 (27.44)     2:59.37 (59.52)     3:28.15 (28.78)   4:00.45 (1:01.08)
  4 Carlisle High School Swim Team  'C'              NT   x4:25.52        
     1) Hanks, Alan 12                  2) Closs, Alex 10                 
     3) Dailey, Sean 11                 4) Cochran, Nick 11               
                  28.83   1:01.56 (1:01.56)     1:34.03 (32.47)   2:11.84 (1:10.28)
        2:44.45 (32.61)   3:19.53 (1:07.69)   4:25.52 (1:05.99)                    
 -- Carlisle High School Swim Team  'D'              NT   X4:33.71        
     1) Simmons-Newman, Devin 10        2) Ianuzzi, Marcello 10           
     3) Wise, Derek 11                  4) Slear, Andrew 9                
                  32.66   1:09.21 (1:09.21)     1:41.60 (32.39)   2:22.49 (1:13.28)
        2:53.01 (30.52)   3:28.61 (1:06.12)     3:59.24 (30.63)   4:33.71 (1:05.10)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Northern High School                114   2. Carlisle High School Swim Team       56
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Northern High School                 97   2. Carlisle High School Swim Team       73