Licensed to PASwimming.com           HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/17/2014 06:29 AM
                     West York vs Susquehannock - 1/9/2014                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        WYHS: ! 1:56.20   3/10/2000 West York                                  
                         S Chase, A Schaeberle, D Schaeberle, D McIntyre   
GAC Pool Rec: @ 1:53.17   9/26/2010 York YMCA                                  
                         S Stewart, J Kuntz, S Dotzel, N Price             
YAIAA League: * 1:50.18   2/17/2012 Red Lion                                   
                         M Pfaff, C Schaefer, E Smeltzer, J North          
                1:56.50  AA
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 WEST YORK HIGH SCHOOL  'A'                       NT    2:08.86          8  
     1) Keller, Claudia 09              2) Hoover, Taylor 10              
     3) Shelton, Kiersten 09            4) Stottlemyer, Britney 11        
                  31.82     1:06.33 (34.51)     1:38.05 (31.72)     2:08.86 (30.81)
  2 SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'A'                   NT    2:14.44          4  
     1) Mentlik, Dani SO                2) Rogers, Courtney SO            
     3) Jackson, Kathryn SR             4) Keuler, Megan SO               
                  34.97     1:11.09 (36.12)     1:45.03 (33.94)     2:14.44 (29.41)
  3 SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'B'                   NT    2:26.01          2  
     1) Kroner, Maddie JR               2) Norris, Katie SR               
     3) Pugaczewski, Rachel SO          4) Leslie, Sadie SR               
                  36.06     1:15.96 (39.90)     1:54.35 (38.39)     2:26.01 (31.66)
  4 SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'C'                   NT    2:32.93        
     1) Maiorano, Gabby FR              2) Orner, Amber JR                
     3) Pellissier, Hannah FR           4) Villa, Hailey SO               
                  43.12     1:22.34 (39.22)     1:56.60 (34.26)     2:32.93 (36.33)
 -- WEST YORK HIGH SCHOOL  'B'                       NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Alternating Kick - breast
     1) Zeltwanger, Gretchen 09         2) Fitzke, Heike 09               
     3) Gross, Tori 09                  4) Portillo, Jocelyn 10           
                  57.00     1:42.69 (45.69)     2:27.96 (45.27)          DQ (34.58)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        WYHS: ! 1:45.78    3/2/2007 West York                                  
                         B Strathmeyer, J Stiffler, J Miller, C Miller     
GAC Pool Rec: @ 1:44.43   2/26/2011 Chambersburg YMCA                          
                         M Harmon, B Zook, M Rines, J Metz                 
YAIAA League: * 1:38.16   2/15/2013 Dallastown                                 
                         N Brockway, M Tate, T Hine, C Stauffer            
                1:46.92  AA
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'A'                   NT    1:54.43          8  
     1) Gloeckner, Zach SR              2) Galante, Zach SR               
     3) Loehmer, Brandon SR             4) Mosko, Evan JR                 
                  30.02     1:02.65 (32.63)     1:30.28 (27.63)     1:54.43 (24.15)
  2 WEST YORK HIGH SCHOOL  'A'                       NT    1:55.90          4  
     1) French, Reed 12                 2) May, Jared 11                  
     3) Spangler, Ben 11                4) Rickard, Sam 09                
                  29.70     1:03.03 (33.33)     1:30.22 (27.19)     1:55.90 (25.68)
  3 SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'B'                   NT    1:56.09          2  
     1) Speir, Joseph SO                2) Porter, Gibby SO               
     3) Freidhoff, Mark JR              4) Gloeckner, Ryan SO             
                  32.35     1:04.16 (31.81)     1:31.16 (27.00)     1:56.09 (24.93)
  4 WEST YORK HIGH SCHOOL  'B'                       NT    2:04.40        
     1) Landis, Greg 10                 2) Inners, Collin 12              
     3) Zito, Tony 10                   4) Smith, Jarod 09                
                  30.78     1:04.11 (33.33)     1:35.56 (31.45)     2:04.40 (28.84)
  5 WEST YORK HIGH SCHOOL  'C'                       NT    2:19.69        
     1) Potts, Jared 11                 2) May, Joshua 09                 
     3) Morrison, Dan 11                4) Portillo, Walter 11            
                  35.57     1:15.31 (39.74)     1:48.33 (33.02)     2:19.69 (31.36)
 -- SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'D'                   NT        XDQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Lochte, Dean FR                 2) Steines, Sam FR                
     3) Reed, Justin FR                 4) Colditz, Kage FR               
                  40.25     1:20.40 (40.15)     1:50.14 (29.74)          DQ (30.09)
 -- SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'C'                   NT         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Hogan, Patrick JR               2) Rodgers, Derik SR              
     3) Mosko, Will SO                  4) Rohrbaugh, Alex JR             
                  34.90     1:12.14 (37.24)     1:42.32 (30.18)          DQ (26.76)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        WYHS: ! 1:49.67  12/12/2013 Courtney Harnish                           
GAC Pool Rec: @ 1:48.19   3/25/2010 Meaghan Raab, HAC                          
YAIAA League: * 1:52.17   1/24/2013 Nicki Price, Northeastern                  
                2:05.22  AA
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harnish, Courtney   09 WEST YORK                 NT    1:49.26!AA       6  
                  25.36       52.99 (27.63)     1:21.25 (28.26)     1:49.26 (28.01)
  2 Steines, Katie      SR SUSKY                     NT    2:19.10          4  
                  32.19     1:07.92 (35.73)     1:44.01 (36.09)     2:19.10 (35.09)
  3 Fairlamb, Lydia     09 WEST YORK                 NT    2:22.02          3  
                  31.34     1:06.93 (35.59)     1:44.40 (37.47)     2:22.02 (37.62)
  4 Mentlik, Dani       SO SUSKY                     NT    2:29.14          2  
                  32.94     1:10.53 (37.59)     1:49.86 (39.33)     2:29.14 (39.28)
  5 Jacque, Haley       JR SUSKY                     NT    2:35.69          1  
                  33.74     1:12.83 (39.09)     1:55.21 (42.38)     2:35.69 (40.48)
  6 Smith, Jordan       09 WEST YORK                 NT    2:44.66        
                  34.31     1:15.18 (40.87)     1:59.50 (44.32)     2:44.66 (45.16)
 -- Portillo, Jocelyn   10 WEST YORK                 NT   X3:13.26        
                  43.19     1:33.87 (50.68)     2:26.32 (52.45)     3:13.26 (46.94)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        WYHS: ! 1:42.09   3/16/2005 Rodney King, Jr.                           
GAC Pool Rec: @ 1:35.48   3/24/2011 David Nolan, HAC                           
YAIAA League: * 1:43.32   1/29/2009 Kevin Marsteller, York Suburban            
                1:54.05  AA
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brindle, Dayne      12 WEST YORK                 NT    2:01.74          6  
                  27.75       58.20 (30.45)     1:29.95 (31.75)     2:01.74 (31.79)
  2 Loehmer, Brandon    SR SUSKY                     NT    2:04.39          4  
                  28.94     1:00.69 (31.75)     1:33.40 (32.71)     2:04.39 (30.99)
  3 Spangler, Jake      09 WEST YORK                 NT    2:05.56          3  
                  28.28       59.92 (31.64)     1:33.30 (33.38)     2:05.56 (32.26)
  4 Gloeckner, Zach     SR SUSKY                     NT    2:06.69          2  
                  28.86     1:00.06 (31.20)     1:33.41 (33.35)     2:06.69 (33.28)
  5 Reed, Zach          SR SUSKY                     NT    2:14.19          1  
                  29.05     1:01.66 (32.61)     1:37.23 (35.57)     2:14.19 (36.96)
  6 Smith, Jarod        09 WEST YORK                 NT    2:34.78        
                  34.05     1:12.66 (38.61)     1:54.64 (41.98)     2:34.78 (40.14)
 -- Eckenrode, Kurt     SO SUSKY                     NT   X2:43.09        
                  33.92     1:13.97 (40.05)     1:58.58 (44.61)     2:43.09 (44.51)
 -- Tallman, Brett      12 WEST YORK                 NT   X2:48.35        
                  37.26     1:20.68 (43.42)     2:06.21 (45.53)     2:48.35 (42.14)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        WYHS: ! 2:07.68   2/15/2013 Taylor Hoover                              
GAC Pool Rec: @ 2:00.44   3/24/2011 Meaghan Raab, HAC                          
YAIAA League: * 2:03.93   2/17/2012 Morgan Pfaff, Red Lion                     
                2:23.08  AA
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoover, Taylor      10 WEST YORK                 NT    2:19.19 AA       6  
                  30.27     1:06.80 (36.53)     1:46.95 (40.15)     2:19.19 (32.24)
  2 Keller, Claudia     09 WEST YORK                 NT    2:38.47          4  
                  34.88     1:12.42 (37.54)     2:02.94 (50.52)     2:38.47 (35.53)
  3 Shelton, Kiersten   09 WEST YORK                 NT    2:40.33          3  
                  34.32     1:15.26 (40.94)     2:03.97 (48.71)     2:40.33 (36.36)
  4 Jackson, Kathryn    SR SUSKY                     NT    2:48.94          2  
                  38.60     1:21.49 (42.89)     2:12.10 (50.61)     2:48.94 (36.84)
  5 Pugaczewski, Rache  SO SUSKY                     NT    3:07.61          1  
                  41.36     1:30.60 (49.24)     2:23.96 (53.36)     3:07.61 (43.65)
 -- Norris, Katie       SR SUSKY                     NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  38.26     1:25.02 (46.76)     2:13.22 (48.20)          DQ (40.27)
 -- Gross, Tori         09 WEST YORK                 NT        XDQ        
      Did not finish on back - back
                  49.38     1:45.08 (55.70)   2:45.98 (1:00.90)          DQ (46.79)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        WYHS: ! 1:59.37   2/18/2005 Rodney King, Jr.                           
GAC Pool Rec: @ 1:50.80   3/24/2011 Timothy Maurer, HAC                        
YAIAA League: * 1:55.38   2/15/2013 Trevor Hine, Dallastown                    
                2:12.80  AA
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spangler, Ben       11 WEST YORK                 NT    2:14.59          6  
                  28.56     1:04.51 (35.95)     1:43.43 (38.92)     2:14.59 (31.16)
  2 French, Reed        12 WEST YORK                 NT    2:14.84          4  
                  29.75     1:03.31 (33.56)     1:44.73 (41.42)     2:14.84 (30.11)
  3 Freidhoff, Mark     JR SUSKY                     NT    2:21.58          3  
                  27.95     1:04.18 (36.23)     1:48.36 (44.18)     2:21.58 (33.22)
  4 Landis, Greg        10 WEST YORK                 NT    2:22.83          2  
                  32.15     1:07.90 (35.75)     1:50.26 (42.36)     2:22.83 (32.57)
  5 Porter, Gibby       SO SUSKY                     NT    2:37.01          1  
                  32.83     1:16.69 (43.86)     1:58.63 (41.94)     2:37.01 (38.38)
  6 Speir, Joseph       SO SUSKY                     NT    2:39.44        
                  36.62     1:17.08 (40.46)     2:03.46 (46.38)     2:39.44 (35.98)
 -- Denis, Ryan         SO SUSKY                     NT   X2:47.05        
                  37.14     1:24.06 (46.92)     2:07.01 (42.95)     2:47.05 (40.04)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        WYHS: ! 24.00  12/19/2013 Courtney Harnish                             
GAC Pool Rec: @ 23.39   3/24/2012 Emily Baturka, EAAC                          
YAIAA League: * 23.73   2/18/2005 Michele King, Spring Grove                   
                25.57  AA
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hersey, Alyssa      10 WEST YORK                 NT      28.06          6  
  2 Krewson, Emilee     SO SUSKY                     NT      28.46          4  
  3 Keuler, Megan       SO SUSKY                     NT      29.24          3  
  4 Alleyne, Jahna      11 WEST YORK                 NT      29.39          2  
  5 Stottlemyer, Britn  11 WEST YORK                 NT      31.09          1  
  6 Leslie, Sadie       SR SUSKY                     NT      32.42        
 -- Baker, Kelcie       FR SUSKY                     NT     X43.46        
 -- Zeltwanger, Gretch  09 WEST YORK                 NT     X47.24        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        WYHS: ! 21.50   2/28/1997 Aaron Hoffman                                
GAC Pool Rec: @ 20.22   3/24/2011 Andrew Kosic, GRA                            
YAIAA League: * 21.11   2/13/2009 Kevin Marsteller, York Suburban              
                23.41  AA
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Foery, David        12 WEST YORK                 NT      24.16          6  
  2 Mosko, Evan         JR SUSKY                     NT      24.85          4  
  3 Jackson, Robert     SO SUSKY                     NT      24.88          3  
  4 Altom, Robert       SR SUSKY                     NT      25.34          2  
  5 May, Jared          11 WEST YORK                 NT      26.23          1  
  6 May, Joshua         09 WEST YORK                 NT      29.71        
 -- Plource, Justin     FR SUSKY                     NT     X31.38        
 -- De Los Santos, Car  11 WEST YORK                 NT     X31.48        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        WYHS: ! 56.82  12/12/2013 Courtney Harnish                             
GAC Pool Rec: @ 53.57   3/20/2009 Jessica Guro, ATAC                           
YAIAA League: * 56.23    2/7/2013 Nicki Price, Northeastern                    
              1:03.18  AA
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shelton, Kiersten   09 WEST YORK                 NT    1:15.29          6  
                  34.51     1:15.29 (40.78)                                        
  2 Stottlemyer, Britn  11 WEST YORK                 NT    1:19.91          4  
                  35.77     1:19.91 (44.14)                                        
  3 Jackson, Kathryn    SR SUSKY                     NT    1:24.84          3  
                  38.75     1:24.84 (46.09)                                        
  4 Pugaczewski, Rache  SO SUSKY                     NT    1:31.18          2  
                  42.61     1:31.18 (48.57)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        WYHS: ! 51.49   3/14/2012 Bradley Strathmeyer                          
GAC Pool Rec: @ 46.97   3/24/2011 David Nolan, HAC                             
YAIAA League: * 50.62  12/18/2008 Kevin Marsteller, York Suburban              
                58.20  AA
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freidhoff, Mark     JR SUSKY                     NT    1:00.07          6  
                  28.39     1:00.07 (31.68)                                        
  2 Brindle, Dayne      12 WEST YORK                 NT    1:00.12          4  
                  28.13     1:00.12 (31.99)                                        
  3 Gloeckner, Ryan     SO SUSKY                     NT    1:07.10          3  
                  30.29     1:07.10 (36.81)                                        
  4 Inners, Collin      12 WEST YORK                 NT    1:09.72          2  
                  31.33     1:09.72 (38.39)                                        
  5 Mosko, Will         SO SUSKY                     NT    1:10.21          1  
                  32.17     1:10.21 (38.04)                                        
  6 Morrison, Dan       11 WEST YORK                 NT    1:20.29        
                  34.78     1:20.29 (45.51)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        WYHS: ! 51.69  12/19/2013 Courtney Harnish                             
GAC Pool Rec: @ 50.84   3/24/2011 Kelsi Worrell, JSS                           
YAIAA League: * 51.69  12/19/2013 Courtney Harnish, West York                  
                55.74  AA
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hersey, Alyssa      10 WEST YORK                 NT    1:02.25          6  
                  30.45     1:02.25 (31.80)                                        
  2 Krewson, Emilee     SO SUSKY                     NT    1:03.00          4  
                  30.48     1:03.00 (32.52)                                        
  3 Alleyne, Jahna      11 WEST YORK                 NT    1:05.06          3  
                  30.57     1:05.06 (34.49)                                        
  4 Keuler, Megan       SO SUSKY                     NT    1:06.36          2  
                  31.54     1:06.36 (34.82)                                        
  5 Rogers, Courtney    SO SUSKY                     NT    1:07.58          1  
                  32.12     1:07.58 (35.46)                                        
  6 Smith, Jordan       09 WEST YORK                 NT    1:12.52        
                  33.63     1:12.52 (38.89)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        WYHS: ! 47.23    3/1/1997 Aaron Hoffman                                
GAC Pool Rec: @ 44.87   3/25/2010 David Nolan, HAC                             
YAIAA League: * 46.40   2/14/2009 Kevin Marsteller, York Suburban              
                51.11  AA
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Foery, David        12 WEST YORK                 NT      52.96          6  
                  25.26       52.96 (27.70)                                        
  2 Altom, Robert       SR SUSKY                     NT      56.75          4  
                  26.23       56.75 (30.52)                                        
  3 May, Jared          11 WEST YORK                 NT      59.84          3  
                  27.71       59.84 (32.13)                                        
  4 Leasure, Clayton    JR SUSKY                     NT    1:01.53          2  
                  29.51     1:01.53 (32.02)                                        
  5 Nokes, Evan         10 WEST YORK                 NT    1:10.59          1  
                  33.74     1:10.59 (36.85)                                        
 -- Eckenrode, Kurt     SO SUSKY                     NT   X1:10.35        
                  33.61     1:10.35 (36.74)                                        
 -- Portillo, Walter    11 WEST YORK                 NT   X1:16.67        
                  36.71     1:16.67 (39.96)                                        
 -- Jackson, Robert     SO SUSKY                     NT         DQ        
      False start
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        WYHS: ! 5:04.13   3/14/2013 Taylor Hoover                              
GAC Pool Rec: @ 4:51.90   3/25/2010 Hali Flickinger, YY                        
YAIAA League: * 5:02.23    2/9/1988 Becky Krone, Dover                         
                5:37.29  AA
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steines, Katie      SR SUSKY                     NT    6:20.09          6  
                  34.00     1:11.57 (37.57)     1:49.74 (38.17)     2:28.42 (38.68)
        3:07.10 (38.68)     3:46.33 (39.23)     4:25.62 (39.29)     5:04.46 (38.84)
        5:42.78 (38.32)     6:20.09 (37.31)                                        
  2 Kroner, Maddie      JR SUSKY                     NT    6:47.05          4  
                  33.68     1:13.67 (39.99)     1:56.05 (42.38)     2:36.95 (40.90)
        3:18.60 (41.65)     4:00.57 (41.97)     4:42.07 (41.50)     5:24.82 (42.75)
        6:06.17 (41.35)     6:47.05 (40.88)                                        
  3 Jacque, Haley       JR SUSKY                     NT    7:11.89          3  
                  36.73     1:19.37 (42.64)     2:03.94 (44.57)     2:49.61 (45.67)
        3:34.93 (45.32)     4:19.60 (44.67)     5:03.98 (44.38)     5:48.15 (44.17)
        6:31.13 (42.98)     7:11.89 (40.76)                                        
  4 Kite, Tailyn        09 WEST YORK                 NT    8:39.54          2  
                  42.81     1:32.55 (49.74)     2:26.11 (53.56)     3:19.23 (53.12)
        4:14.03 (54.80)     5:09.17 (55.14)     6:03.82 (54.65)     6:58.69 (54.87)
        7:52.81 (54.12)     8:39.54 (46.73)                                        
  5 Fitzke, Heike       09 WEST YORK                 NT    8:51.96          1  
                  41.07     1:32.98 (51.91)     2:28.47 (55.49)     3:23.85 (55.38)
        4:20.30 (56.45)     5:14.53 (54.23)     6:10.54 (56.01)     7:07.19 (56.65)
        8:03.41 (56.22)     8:51.96 (48.55)                                        
 -- Villa, Hailey       SO SUSKY                     NT   X8:25.48        
                  41.31     1:28.52 (47.21)     2:19.28 (50.76)     3:10.51 (51.23)
        4:03.35 (52.84)     4:56.25 (52.90)     5:48.82 (52.57)     6:42.64 (53.82)
        7:35.18 (52.54)     8:25.48 (50.30)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        WYHS: ! 4:34.46   3/15/2012 Bradley Strathmeyer                        
GAC Pool Rec: @ 4:28.59   3/25/2010 Matthew Belecanech, JW                     
YAIAA League: * 4:39.89   2/19/2012 Bradley Strathmeyer, West York             
                5:09.00  AA
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 French, Reed        12 WEST YORK                 NT    5:16.71          6  
                  27.67       58.78 (31.11)     1:30.63 (31.85)     2:02.70 (32.07)
        2:35.23 (32.53)     3:07.65 (32.42)     3:40.40 (32.75)     4:12.99 (32.59)
        4:45.27 (32.28)     5:16.71 (31.44)                                        
  2 Spangler, Jake      09 WEST YORK                 NT    5:38.49          4  
                  29.10     1:02.27 (33.17)     1:36.44 (34.17)     2:11.36 (34.92)
        2:46.34 (34.98)     3:21.00 (34.66)     3:55.96 (34.96)     4:30.78 (34.82)
        5:05.69 (34.91)     5:38.49 (32.80)                                        
  3 Loehmer, Brandon    SR SUSKY                     NT    5:41.44          3  
                  30.75     1:04.64 (33.89)     1:39.77 (35.13)     2:14.45 (34.68)
        2:48.82 (34.37)     3:24.14 (35.32)     3:58.65 (34.51)     4:33.50 (34.85)
        5:08.30 (34.80)     5:41.44 (33.14)                                        
  4 Reed, Zach          SR SUSKY                     NT    6:08.08          2  
                  30.50     1:05.57 (35.07)     1:42.64 (37.07)     2:20.88 (38.24)
        3:00.10 (39.22)     3:39.43 (39.33)     4:18.08 (38.65)     4:56.56 (38.48)
        5:33.55 (36.99)     6:08.08 (34.53)                                        
  5 Rickard, Sam        09 WEST YORK                 NT    6:10.88          1  
                                                                        2:24.75 ( )
      6:10.88 (3:46.13)                                                            
  6 Rohrbaugh, Alex     JR SUSKY                     NT    6:30.73        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        WYHS: ! 1:44.47    3/2/2007 West York                                  
                         M Kinney, C McIntyre, S Adams, P Strathmeyer      
GAC Pool Rec: @ 1:40.81   9/25/2010 York YMCA                                  
                         N Price, V Griffin, S Stewart, H Flickinger       
YAIAA League: * 1:38.41   2/15/2013 Dallastown                                 
                         A Bixler, J Casolo, J Thornley, E Wise            
                1:45.51  AA
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 WEST YORK HIGH SCHOOL  'A'                       NT    1:50.35          8  
     1) Hersey, Alyssa 10               2) Harnish, Courtney 09           
     3) Alleyne, Jahna 11               4) Hoover, Taylor 10              
                  29.02       52.88 (23.86)     1:22.33 (29.45)     1:50.35 (28.02)
  2 SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'A'                   NT    2:00.89          4  
     1) Keuler, Megan SO                2) Steines, Katie SR              
     3) Jacque, Haley JR                4) Krewson, Emilee SO             
                  30.52     1:01.03 (30.51)     1:32.59 (31.56)     2:00.89 (28.30)
  3 SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'B'                   NT    2:13.99          2  
     1) Rogers, Courtney SO             2) Orner, Amber JR                
     3) Maiorano, Gabby FR              4) Norris, Katie SR               
                  31.67     1:06.25 (34.58)     1:40.80 (34.55)     2:13.99 (33.19)
  4 WEST YORK HIGH SCHOOL  'B'                       NT    2:14.06        
     1) Stottlemyer, Britney 11         2) Portillo, Jocelyn 10           
     3) Smith, Jordan 09                4) Gross, Tori 09                 
                  31.86     1:07.25 (35.39)     1:39.23 (31.98)     2:14.06 (34.83)
  5 SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'C'                   NT    2:27.06        
     1) Pellissier, Hannah FR           2) Villa, Hailey SO               
     3) Baker, Kelcie FR                4) Bond, Abbey SR                 
                  32.31     1:10.44 (38.13)     1:53.09 (42.65)     2:27.06 (33.97)
  6 WEST YORK HIGH SCHOOL  'C'                       NT    2:33.98        
     1) Fairlamb, Lydia 09              2) Kite, Tailyn 09                
     3) Zeltwanger, Gretchen 09         4) Fitzke, Heike 09               
                  30.19     1:08.37 (38.18)     1:54.61 (46.24)     2:33.98 (39.37)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        WYHS: ! 1:31.92   3/16/2005 West York                                  
                         R King, J Miller, J Claytor, M March              
GAC Pool Rec: @ 1:31.07   2/26/2011 Chambersburg YMCA                          
                         K Shivers, J Metz, M Rines, M Harmon              
YAIAA League: * 1:27.08   2/15/2013 Dallastown                                 
                         B Erne, A Hensel, S Paine, C Stauffer             
                1:33.44  AA
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 WEST YORK HIGH SCHOOL  'A'                       NT    1:39.45          8  
     1) Foery, David 12                 2) Spangler, Ben 11               
     3) May, Jared 11                   4) Brindle, Dayne 12              
                  24.53       49.87 (25.34)     1:15.93 (26.06)     1:39.45 (23.52)
  2 SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'A'                   NT    1:41.51          4  
     1) Mosko, Evan JR                  2) Jackson, Robert SO             
     3) Gloeckner, Ryan SO              4) Altom, Robert SR               
                  24.82       49.58 (24.76)     1:14.89 (25.31)     1:41.51 (26.62)
  3 SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'B'                   NT    1:50.03          2  
     1) Denis, Ryan SO                  2) Porter, Gibby SO               
     3) Reed, Zach SR                   4) Hogan, Patrick JR              
                  28.66       56.09 (27.43)     1:24.05 (27.96)     1:50.03 (25.98)
  4 SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'C'                   NT    1:51.19        
     1) Rodgers, Derik SR               2) Speir, Joseph SO               
     3) Leasure, Clayton JR             4) Mosko, Will SO                 
                  29.39       56.67 (27.28)     1:24.65 (27.98)     1:51.19 (26.54)
  5 WEST YORK HIGH SCHOOL  'B'                       NT    1:52.70        
     1) Zito, Tony 10                   2) Inners, Collin 12              
     3) Smith, Jarod 09                 4) Spangler, Jake 09              
                  29.19       57.99 (28.80)     1:27.08 (29.09)     1:52.70 (25.62)
  6 WEST YORK HIGH SCHOOL  'C'                       NT    2:05.48        
     1) Morrison, Dan 11                2) Fry, Cameron 11                
     3) May, Joshua 09                  4) Tallman, Brett 12              
                  29.49     1:00.48 (30.99)     1:31.93 (31.45)     2:05.48 (33.55)
 -- SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'D'                   NT   X2:06.44        
     1) Eckenrode, Kurt SO              2) Colditz, Kage FR               
     3) Steines, Sam FR                 4) Reed, Justin FR                
                  30.37     1:01.30 (30.93)     1:37.80 (36.50)     2:06.44 (28.64)
 -- WEST YORK HIGH SCHOOL  'D'                       NT   X2:09.07        
     1) Potts, Jared 11                 2) Nokes, Evan 10                 
     3) De Los Santos, Carlos 11        4) Portillo, Walter 11            
                  32.93     1:05.10 (32.17)     1:36.84 (31.74)     2:09.07 (32.23)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        WYHS: ! 1:02.54    2/3/2005 Cookie McIntyre                            
GAC Pool Rec: @   52.35   3/20/2009 Jessica Guro, ATAC                         
YAIAA League: *   54.91   2/19/2012 Morgan Pfaff, Red Lion                     
                1:03.62  AA
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harnish, Courtney   09 WEST YORK                 NT      56.26!AA       6  
                  27.34       56.26 (28.92)                                        
  2 Keller, Claudia     09 WEST YORK                 NT    1:08.18          4  
                  33.12     1:08.18 (35.06)                                        
  3 Fairlamb, Lydia     09 WEST YORK                 NT    1:14.71          3  
                  36.76     1:14.71 (37.95)                                        
  4 Mentlik, Dani       SO SUSKY                     NT    1:17.12          2  
                  36.98     1:17.12 (40.14)                                        
  5 Kroner, Maddie      JR SUSKY                     NT    1:22.39          1  
                  38.76     1:22.39 (43.63)                                        
 -- Kite, Tailyn        09 WEST YORK                 NT   X1:56.47        
                  58.14     1:56.47 (58.33)                                        
 -- Maiorano, Gabby     FR SUSKY                     NT         DQ        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        WYHS: ! 55.30   3/15/2008 Brian Strathmeyer                            
GAC Pool Rec: @ 47.90   3/25/2010 David Nolan, HAC                             
YAIAA League: * 50.43   2/14/1998 Josh Weaver, Dallastown                      
                59.06  AA
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gloeckner, Zach     SR SUSKY                     NT    1:04.29          6  
                  31.29     1:04.29 (33.00)                                        
  2 Landis, Greg        10 WEST YORK                 NT    1:04.55          4  
                  31.78     1:04.55 (32.77)                                        
  3 Speir, Joseph       SO SUSKY                     NT    1:10.87          3  
                  36.01     1:10.87 (34.86)                                        
  4 Rickard, Sam        09 WEST YORK                 NT    1:13.12          2  
  5 Hogan, Patrick      JR SUSKY                     NT    1:14.02          1  
  6 Zito, Tony          10 WEST YORK                 NT    1:20.69        
                  37.72     1:20.69 (42.97)                                        
 -- Lochte, Dean        FR SUSKY                     NT   X1:17.94        
                  38.19     1:17.94 (39.75)                                        
 -- Potts, Jared        11 WEST YORK                 NT   X1:22.03        
                  39.81     1:22.03 (42.22)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        WYHS: ! 1:05.66   3/15/2007 Cookie McIntyre                            
GAC Pool Rec: @ 1:02.89   3/23/2012 Allie Szekely, CBST                        
YAIAA League: * 1:05.64    2/3/2005 Michele King, Spring Grove                 
                1:13.30  AA
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoover, Taylor      10 WEST YORK                 NT    1:14.73          6  
                  35.87     1:14.73 (38.86)                                        
  2 Rogers, Courtney    SO SUSKY                     NT    1:20.95          4  
                  37.64     1:20.95 (43.31)                                        
  3 Norris, Katie       SR SUSKY                     NT    1:27.82          3  
                  40.56     1:27.82 (47.26)                                        
  4 Orner, Amber        JR SUSKY                     NT    1:27.91          2  
                  41.08     1:27.91 (46.83)                                        
  5 Gross, Tori         09 WEST YORK                 NT    1:47.78          1  
                  49.84     1:47.78 (57.94)                                        
 -- Leslie, Sadie       SR SUSKY                     NT   X1:30.76        
                  42.39     1:30.76 (48.37)                                        
 -- Portillo, Jocelyn   10 WEST YORK                 NT   X2:28.81        
                1:03.73   2:28.81 (1:25.08)                                        
 -- Fitzke, Heike       09 WEST YORK                 NT         DQ        
      Alternating Kick
                  47.28          DQ (55.53)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        WYHS: ! 1:03.70    2/3/2005 Rodney King, Jr.                           
GAC Pool Rec: @   54.69   3/23/2012 Tanner Kurtz, DST                          
YAIAA League: * 1:00.31    2/7/2008 Chris Manning, York Suburban               
                1:08.28  AA
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spangler, Ben       11 WEST YORK                 NT    1:08.41          6  
                  32.02     1:08.41 (36.39)                                        
  2 Galante, Zach       SR SUSKY                     NT    1:12.99          4  
                  34.45     1:12.99 (38.54)                                        
  3 Porter, Gibby       SO SUSKY                     NT    1:13.41          3  
                  34.13     1:13.41 (39.28)                                        
  4 Inners, Collin      12 WEST YORK                 NT    1:16.13          2  
                  34.71     1:16.13 (41.42)                                        
  5 Denis, Ryan         SO SUSKY                     NT    1:17.62          1  
                  36.78     1:17.62 (40.84)                                        
  6 Fry, Cameron        11 WEST YORK                 NT    1:30.39        
                  40.50     1:30.39 (49.89)                                        
 -- Rodgers, Derik      SR SUSKY                     NT   X1:25.61        
                  40.22     1:25.61 (45.39)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        WYHS: ! 3:50.19    3/5/2005 West York                                  
                         K Hoffman, N Gentzler, M Miller, C McIntyre       
GAC Pool Rec: @ 3:29.53   3/24/2011 Hershey Aquatic Club                       
                         A Grier, Y Nakano, K Miller, M Raab               
YAIAA League: * 3:34.66  12/18/1986 Dover                                      
                         A Wentzel, B Krone, R Funk, A Krone               
                3:54.87  AA
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 WEST YORK HIGH SCHOOL  'A'                       NT    4:01.76          8  
     1) Shelton, Kiersten 09            2) Hersey, Alyssa 10              
     3) Keller, Claudia 09              4) Harnish, Courtney 09           
                  30.93   1:03.93 (1:03.93)     1:34.29 (30.36)   2:07.16 (1:03.23)
        2:36.69 (29.53)   3:09.43 (1:02.27)     3:34.61 (25.18)     4:01.76 (52.33)
  2 SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'A'                   NT    4:31.19          4  
     1) Krewson, Emilee SO              2) Mentlik, Dani SO               
     3) Kroner, Maddie JR               4) Steines, Katie SR              
                  30.42   1:03.21 (1:03.21)     1:35.83 (32.62)   2:12.26 (1:09.05)
        2:46.02 (33.76)   3:22.98 (1:10.72)     3:55.17 (32.19)   4:31.19 (1:08.21)
  3 SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'B'                   NT    4:53.62          2  
     1) Jacque, Haley JR                2) Pugaczewski, Rachel SO         
     3) Leslie, Sadie SR                4) Jackson, Kathryn SR            
                  34.34   1:12.64 (1:12.64)     1:49.14 (36.50)   2:29.88 (1:17.24)
        3:05.75 (35.87)   3:46.14 (1:16.26)     4:18.31 (32.17)   4:53.62 (1:07.48)
  4 WEST YORK HIGH SCHOOL  'B'                       NT    4:57.17        
     1) Alleyne, Jahna 11               2) Smith, Jordan 09               
     3) Kite, Tailyn 09                 4) Fairlamb, Lydia 09             
                  31.78   1:08.55 (1:08.55)     1:43.13 (34.58)   2:23.85 (1:15.30)
        3:07.51 (43.66)   3:52.73 (1:28.88)     4:23.98 (31.25)   4:57.17 (1:04.44)
  5 SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'C'                   NT    5:39.13        
     1) Maiorano, Gabby FR              2) Villa, Hailey SO               
     3) Orner, Amber JR                 4) Pellissier, Hannah FR          
                  39.37   1:25.35 (1:25.35)     2:08.29 (42.94)   2:58.63 (1:33.28)
        3:37.26 (38.63)   4:23.49 (1:24.86)     4:57.78 (34.29)   5:39.13 (1:15.64)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        WYHS: ! 3:21.80   3/15/2003 West York                                  
                         M Hoffman, R King, B Young, C Lehr                
GAC Pool Rec: @ 3:06.22   3/24/2011 Central Bucks Swim Team                    
                         K Magee, K Magee, D Speese, R Weber               
YAIAA League: * 3:13.90   2/14/2009 York Suburban                              
                         K Marsteller, B Appleby, B Hassinger, I Kruper    
                3:27.56  AA
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 WEST YORK HIGH SCHOOL  'A'                       NT    3:39.86          8  
     1) Brindle, Dayne 12               2) Landis, Greg 10                
     3) French, Reed 12                 4) Foery, David 12                
                  26.44       54.49 (54.49)     1:21.26 (26.77)     1:50.81 (56.32)
        2:16.54 (25.73)     2:45.39 (54.58)     3:11.09 (25.70)     3:39.86 (54.47)
  2 SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'A'                   NT    3:46.65          4  
     1) Gloeckner, Zach SR              2) Jackson, Robert SO             
     3) Gloeckner, Ryan SO              4) Altom, Robert SR               
                  27.23       56.34 (56.34)     1:22.48 (26.14)     1:51.72 (55.38)
        2:18.51 (26.79)     2:49.28 (57.56)     3:15.59 (26.31)     3:46.65 (57.37)
  3 SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'B'                   NT    3:56.42          2  
     1) Mosko, Evan JR                  2) Reed, Zach SR                  
     3) Freidhoff, Mark JR              4) Loehmer, Brandon SR            
                  27.08       55.80 (55.80)     1:24.76 (28.96)   1:56.80 (1:01.00)
        2:26.00 (29.20)     2:56.71 (59.91)     3:25.05 (28.34)     3:56.42 (59.71)
  4 SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'C'                   NT    4:03.38        
     1) Rohrbaugh, Alex JR              2) Leasure, Clayton JR            
     3) Hogan, Patrick JR               4) Mosko, Will SO                 
                  28.41   1:00.25 (1:00.25)     1:29.92 (29.67)   2:02.58 (1:02.33)
        2:31.47 (28.89)   3:03.19 (1:00.61)     3:32.39 (29.20)   4:03.38 (1:00.19)
  5 WEST YORK HIGH SCHOOL  'B'                       NT    4:31.53        
     1) Spangler, Jake 09               2) Rickard, Sam 09                
     3) Morrison, Dan 11                4) Smith, Jarod 09                
                  27.55       57.53 (57.53)   2:00.37 (1:02.84)   2:31.47 (1:33.94)
        3:05.95 (34.48)   3:36.46 (1:04.99)     4:15.14 (38.68)     4:31.53 (55.07)
  6 WEST YORK HIGH SCHOOL  'C'                       NT    4:59.88        
     1) Zito, Tony 10                   2) Nokes, Evan 10                 
     3) De Los Santos, Carlos 11        4) May, Joshua 09                 
                  32.06   1:10.92 (1:10.92)     1:46.89 (35.97)   2:26.19 (1:15.27)
        3:01.85 (35.66)   3:47.71 (1:21.52)     4:22.69 (34.98)   4:59.88 (1:12.17)
 -- SUSQUEHANNOCK HIGH SCHOOL  'D'                   NT   X4:40.69        
     1) Lochte, Dean FR                 2) Plource, Justin FR             
     3) Colditz, Kage FR                4) Reed, Justin FR                
                  32.45   1:08.91 (1:08.91)     1:43.57 (34.66)   2:22.97 (1:14.06)
        2:55.51 (32.54)   3:34.33 (1:11.36)     4:05.98 (31.65)   4:40.69 (1:06.36)
 -- WEST YORK HIGH SCHOOL  'D'                       NT   X5:12.49        
     1) Tallman, Brett 12               2) Potts, Jared 11                
     3) Portillo, Walter 11             4) Fry, Cameron 11                
                  35.14   1:14.93 (1:14.93)     1:51.54 (36.61)   2:35.39 (1:20.46)
        3:13.21 (37.82)   3:55.65 (1:20.26)     4:31.38 (35.73)   5:12.49 (1:16.84)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. West York High School                97   2. Susquehannock High School            72
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. West York High School                89   2. Susquehannock High School            81