Licensed to PASwimming.com           HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/24/2014 07:18 AM
                        Dover vs. West York - 1/23/2014                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
     Varsity: # 1:49.89    3/1/2013 , Dover                                    
                         S. Dacheux, B. Link, A. Janosky, N. Smith         
        Pool:   1:55.00    1/1/1995 Dallastown                                 
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dover Area High School  'A'                 1:57.32    1:56.26          8  
     1) Summer A Dacheux SR             2) Rachel C Spaulding SR          
     3) Shea L Beierschmitt SR          4) Nicole R Smith SR              
                  29.05     1:02.40 (33.35)     1:31.18 (28.78)     1:56.26 (25.08)
  2 West York High School-03  'A'                    NT    1:59.76          4  
     1) Courtney N Harnish 09           2) Taylor C Hoover 10             
     3) Kiersten R Shelton 09           4) Alyssa J Hersey 10             
                  26.35     1:00.38 (34.03)     1:31.87 (31.49)     1:59.76 (27.89)
  3 West York High School-03  'B'                    NT    2:27.24          2  
     1) Claudia N Keller 09             2) Tori E Gross 10                
     3) Britney A Stottlemyer 11        4) Jordan E Smith 09              
                  31.69     1:22.34 (50.65)     1:55.03 (32.69)     2:27.24 (32.21)
  4 Dover Area High School  'C'                      NT    2:27.84        
     1) Madi Herman JR                  2) Sadie Glatfelter FR            
     3) Kathryn Arnold 11               4) Alison Murray FR               
                  38.63     1:19.99 (41.36)     1:54.80 (34.81)     2:27.84 (33.04)
  5 West York High School-03  'C'                    NT   x3:24.38        
     1) Andy T Montano 10               2) Gretchen A Zeltwanger 09       
     3) Tailyn A Kite 09                4) Jocelyn J Portillo 10          
                  58.19   2:00.88 (1:02.69)     2:49.17 (48.29)     3:24.38 (35.21)
 -- Dover Area High School  'B'                      NT         DQ        
     1) Anna Becker FR                  2) Allie Aspey JR                 
     3) Mia R Becker SR                 4) Hannah Riddle FR               
                  35.86     1:11.32 (35.46)     1:40.03 (28.71)          DQ (28.96)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
     Varsity: # 1:37.96   3/15/2006 , Dover                                    
                         E. Naylor, D. Ruppert, J. Rubritz, J. Naylor      
        Pool:   1:38.31   1/12/1990 Hempfield                                  
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dover Area High School  'A'                 1:50.75    1:52.43          8  
     1) Casey Marshall SO               2) Brannon Boyd SO                
     3) Hunter Link SO                  4) Tyler Snyder FR                
                  27.09     1:00.33 (33.24)     1:26.99 (26.66)     1:52.43 (25.44)
  2 West York High School-03  'A'                    NT    1:53.03          4  
     1) Reed E French 12                2) Ben J Spangler 11              
     3) Dayne N Brindle 12              4) Jared M May 11                 
                  30.06     1:00.66 (30.60)     1:27.38 (26.72)     1:53.03 (25.65)
  3 West York High School-03  'B'                    NT    1:58.18          2  
     1) Greg N Landis 10                2) Collin N Inners 12             
     3) Jake M Spangler 09              4) Jared P Henderson 11           
                  30.46     1:04.51 (34.05)     1:32.69 (28.18)     1:58.18 (25.49)
  4 West York High School-03  'C'                    NT   x2:24.80        
     1) Sam J Rickard 09                2) Cameron S Fry 11               
     3) Joshua M May 09                 4) Jared E Potts 11               
                  32.34     1:16.30 (43.96)     1:52.55 (36.25)     2:24.80 (32.25)
  5 Dover Area High School  'B'                      NT    2:30.45        
     1) Evan McDaniel SO                2) Matt Edgar 10                  
     3) Kevin Rigby JR                  4) Garrett Andrerson FR           
                  36.82     1:14.56 (37.74)     1:59.64 (45.08)     2:30.45 (30.81)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
     Varsity: # 1:50.50    3/1/1990 Becky Krone, Dover                         
        Pool:   1:52.38    1/1/1987 Andrea Wentzel, Dover                      
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morgan Staub        JR Dover                2:06.77    2:06.60          6  
                  28.72     1:00.74 (32.02)     1:34.31 (33.57)     2:06.60 (32.29)
  2 Shea L Beierschmit  SR Dover                2:11.27    2:15.01          4  
                  29.92     1:03.46 (33.54)     1:38.82 (35.36)     2:15.01 (36.19)
  3 Emily Spaulding     SO Dover                     NT    2:23.63          3  
                  32.04     1:08.90 (36.86)     1:46.73 (37.83)     2:23.63 (36.90)
  4 Jahna L Alleyne     11 West York-03              NT    2:27.52          2  
                  31.46     1:07.82 (36.36)     1:48.18 (40.36)     2:27.52 (39.34)
  5 Jordan E Smith      09 West York-03              NT    2:44.66          1  
                  34.97     1:16.09 (41.12)     2:00.44 (44.35)     2:44.66 (44.22)
  6 Heike Fitzke        09 West York-03              NT    3:19.60        
                  42.94     1:35.79 (52.85)     2:29.61 (53.82)     3:19.60 (49.99)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
     Varsity: # 1:40.66   3/14/2007 Jonathan Rubritz, Dover                    
        Pool:   1:44.63    1/1/2009 Eric Naylor, Dover                         
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Casey Marshall      SO Dover                1:54.00    1:52.84          6  
                  26.04       54.34 (28.30)     1:23.69 (29.35)     1:52.84 (29.15)
  2 David R Foery       12 West York-03              NT    1:53.00          4  
                  25.85       54.35 (28.50)     1:24.31 (29.96)     1:53.00 (28.69)
  3 Ethan Staub         FR Dover                2:07.54    2:07.45          3  
                  28.45     1:00.64 (32.19)     1:34.57 (33.93)     2:07.45 (32.88)
  4 Gabe Lloyd          SO Dover                2:18.78    2:18.48          2  
                  29.90     1:03.81 (33.91)     1:41.27 (37.46)     2:18.48 (37.21)
  5 Dan E Morrison      11 West York-03              NT    2:22.77          1  
                  31.41     1:07.22 (35.81)   2:22.77 (1:15.55)                    
  6 Jarod W Smith       09 West York-03              NT    2:31.12        
                  31.13     1:08.43 (37.30)   2:31.12 (1:22.69)                    
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
     Varsity: # 2:10.00    3/1/1988 Becky Krone, Dover                         
        Pool:   2:05.45    2/1/2013 Niki Price, Northeastern                   
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor C Hoover     10 West York-03              NT    2:16.63          6  
                  30.20     1:05.64 (35.44)     1:44.76 (39.12)     2:16.63 (31.87)
  2 Lindsay Brenneman   FR Dover                2:18.74    2:20.87          4  
                  30.13     1:06.41 (36.28)     1:49.38 (42.97)     2:20.87 (31.49)
  3 Kiersten R Shelton  09 West York-03              NT    2:40.05          3  
                  34.10     1:14.81 (40.71)     2:05.47 (50.66)     2:40.05 (34.58)
  4 Kyra Shoemaker      SO Dover                2:42.50    2:41.97          2  
                  35.83     1:18.69 (42.86)     2:04.72 (46.03)     2:41.97 (37.25)
  5 Claudia Bollinger   JR Dover                2:48.50    2:47.06          1  
                  34.54     1:18.64 (44.10)     2:10.28 (51.64)     2:47.06 (36.78)
  6 Tori E Gross        10 West York-03              NT    3:25.41        
                  46.77     1:38.48 (51.71)     2:38.06 (59.58)     3:25.41 (47.35)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
     Varsity: # 1:57.54   3/14/2007 Eric Naylor, Dover                         
        Pool:   1:58.57  12/12/2013 Trevor Hine, DHS                           
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ben J Spangler      11 West York-03              NT    2:14.01          6  
                  28.37     1:04.33 (35.96)     1:42.78 (38.45)     2:14.01 (31.23)
  2 Hunter Link         SO Dover                2:12.70    2:15.56          4  
                  27.85     1:04.55 (36.70)     1:44.14 (39.59)     2:15.56 (31.42)
  3 Reed E French       12 West York-03              NT    2:15.63          3  
                  30.12     1:03.93 (33.81)     1:45.29 (41.36)     2:15.63 (30.34)
  4 Cameron Aspey       FR Dover                2:19.13    2:22.27          2  
                  30.86     1:07.30 (36.44)     1:49.78 (42.48)     2:22.27 (32.49)
  5 Scott A Becker      SR Dover                2:34.33    2:39.19          1  
                  31.86     1:14.64 (42.78)     2:02.34 (47.70)     2:39.19 (36.85)
  6 Joshua M May        09 West York-03              NT    2:56.57        
                  39.13     1:28.24 (49.11)     2:17.89 (49.65)     2:56.57 (38.68)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
     Varsity: # 23.75    3/1/1986 Andrea Wentzel, Dover                        
        Pool:   23.98    1/1/1986 Andrea Wentzel, Dallastown                   
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Summer A Dacheux    SR Dover                  26.68      26.11          6  
  2 Alyssa J Hersey     10 West York-03              NT      28.34          4  
  3 Jessica Lindsay     JR Dover                     NT      30.99          3  
  4 Britney A Stottlem  11 West York-03              NT      31.61          2  
  5 Caroline Bradbury    9 Dover                  32.03      32.32          1  
  6 Gretchen A Zeltwan  09 West York-03              NT      47.58        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
     Varsity: # 21.67   3/12/2004 Nathan Stare, Dover                          
        Pool:   21.83   1/22/2004 Nathan Stare, Dover                          
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dayne N Brindle     12 West York-03              NT      24.81          6  
  2 Tobias Kwasnjuk     FR Dover                  25.17      25.00          4  
  3 Jared P Henderson   11 West York-03              NT      25.52          3  
  4 Tyler Snyder        FR Dover                  26.20      26.23          2  
  5 Jared M May         11 West York-03              NT      26.31          1  
  6 Matt Edgar          10 Dover                  28.97      27.94        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Varsity: # 271.65    3/1/1996 Erin Knavel, Dover                          
        Pool:   271.65    3/1/1996 Erin Knavel, Dover                          
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor M Bahoric    SR Dover                 243.40     215.65          6  
  2 Erica L Sarver      09 West York-03              NP     208.70          4  
  3 Madi Herman         JR Dover                 139.90     121.45          3  
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Varsity: # 204.63    3/1/1993 Brendan Reinert, Dover                      
        Pool:   256.50    1/5/2006 Zane McLain, Dallastown                     
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jake M Riddle       SR Dover                 179.80     147.90          6  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
     Varsity: # 57.61    3/2/2007 Haley Miller, Dover                          
        Pool:   56.20    2/1/2013 Niki Price, Northeastern                     
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Courtney N Harnish  09 West York-03              NT      55.33#         6  
                  26.43       55.33 (28.90)                                        
  2 Shea L Beierschmit  SR Dover                1:05.32    1:08.14          4  
                  30.72     1:08.14 (37.42)                                        
  3 Claudia N Keller    09 West York-03              NT    1:18.37          3  
                  35.92     1:18.37 (42.45)                                        
  4 Britney A Stottlem  11 West York-03              NT    1:18.85          2  
                  35.21     1:18.85 (43.64)                                        
  5 Kathryn Arnold      11 Dover                     NT    1:24.00          1  
                  36.10     1:24.00 (47.90)                                        
 -- Shelby Kent         JR Dover                     NT         DQ        
                  42.50          DQ (55.75)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
     Varsity: # 50.71   3/13/2009 Eric Naylor, Dover                           
        Pool:   51.67   1/31/2008 Harry Foster, York Suburban                  
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hunter Link         SO Dover                  59.48    1:00.54          6  
                  28.10     1:00.54 (32.44)                                        
  2 Ben J Spangler      11 West York-03              NT    1:01.42          4  
                  29.09     1:01.42 (32.33)                                        
  3 Jake M Spangler     09 West York-03              NT    1:03.91          3  
                  29.80     1:03.91 (34.11)                                        
  4 Cameron Aspey       FR Dover                1:05.18    1:07.29          2  
                  30.96     1:07.29 (36.33)                                        
  5 Jake M Riddle       SR Dover                1:11.15    1:12.22          1  
                  30.92     1:12.22 (41.30)                                        
  6 Brett E Tallman     12 West York-03              NT    1:24.64        
                  36.24     1:24.64 (48.40)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
     Varsity: # 51.25    3/1/1986 Andrea Wentzel, Dover                        
        Pool:   52.06    2/1/1986 Andrea Wentzel, Dover                        
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicole R Smith      SR Dover                  55.18      55.22          6  
                  26.46       55.22 (28.76)                                        
  2 Alyssa J Hersey     10 West York-03              NT    1:03.52          4  
                  30.62     1:03.52 (32.90)                                        
  3 Jahna L Alleyne     11 West York-03              NT    1:03.97          3  
                  30.27     1:03.97 (33.70)                                        
  4 Mackenzie Patterso  FR Dover                     NT    1:12.27          2  
                  34.07     1:12.27 (38.20)                                        
  5 Alison Murray       FR Dover                1:13.44    1:14.13          1  
                  35.34     1:14.13 (38.79)                                        
  6 Andy T Montano      10 West York-03              NT    1:44.88        
                  47.60     1:44.88 (57.28)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
     Varsity: # 47.01   3/15/2007 Jonathan Rubritz, Dover                      
        Pool:   48.31    1/2/2007 John Rubritz, Dover                          
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 David R Foery       12 West York-03              NT      53.16          6  
                  25.69       53.16 (27.47)                                        
  2 Jared P Henderson   11 West York-03              NT      55.92          4  
                  27.07       55.92 (28.85)                                        
  3 Tobias Kwasnjuk     FR Dover                  55.75      56.07          3  
                  26.38       56.07 (29.69)                                        
  4 Greg N Landis       10 West York-03              NT      57.07          2  
                  27.63       57.07 (29.44)                                        
  5 Ethan Staub         FR Dover                  58.20      57.22          1  
                  27.56       57.22 (29.66)                                        
  6 Gabe Lloyd          SO Dover                1:05.38    1:00.78        
                  28.52     1:00.78 (32.26)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
     Varsity: # 4:57.79    3/1/1988 Becky Krone, Dover                         
        Pool:   5:02.63    2/1/1988 Becky Krone, Dover                         
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor C Hoover     10 West York-03              NT    5:24.09          6  
                  29.76     1:01.79 (32.03)     1:34.24 (32.45)     2:06.86 (32.62)
        2:39.96 (33.10)     3:12.79 (32.83)     3:45.55 (32.76)     4:18.26 (32.71)
        4:51.35 (33.09)     5:24.09 (32.74)                                        
  2 Rachel C Spaulding  SR Dover                5:24.70    5:28.23          4  
                  28.55       59.77 (31.22)     1:32.61 (32.84)     2:06.15 (33.54)
        2:40.11 (33.96)     3:13.87 (33.76)     3:47.94 (34.07)     4:21.97 (34.03)
        4:55.67 (33.70)     5:28.23 (32.56)                                        
  3 Anna Becker         FR Dover                6:24.04    6:21.82          3  
                  33.21     1:10.71 (37.50)     1:49.67 (38.96)     2:28.64 (38.97)
        3:08.30 (39.66)     3:48.25 (39.95)     4:27.83 (39.58)     5:06.55 (38.72)
        5:44.90 (38.35)     6:21.82 (36.92)                                        
  4 Hannah Riddle       FR Dover                     NT    6:40.21          2  
                  33.73     1:13.30 (39.57)     1:53.59 (40.29)     2:34.41 (40.82)
        3:15.67 (41.26)     3:57.60 (41.93)     4:39.35 (41.75)     5:20.99 (41.64)
        6:03.05 (42.06)     6:40.21 (37.16)                                        
  5 Jocelyn J Portillo  10 West York-03              NT    8:27.65          1  
                  41.70     1:29.81 (48.11)     2:21.32 (51.51)     3:13.17 (51.85)
        4:07.36 (54.19)     5:01.14 (53.78)     5:53.33 (52.19)     6:46.32 (52.99)
        7:38.34 (52.02)     8:27.65 (49.31)                                        
  6 Tailyn A Kite       09 West York-03              NT    8:31.93        
                  44.22     1:35.83 (51.61)     2:27.79 (51.96)     3:20.19 (52.40)
        4:13.78 (53.59)     5:07.08 (53.30)     5:59.97 (52.89)     6:52.30 (52.33)
        7:43.10 (50.80)     8:31.93 (48.83)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
     Varsity: # 4:46.87    3/1/1991 Joe Collins, Dover                         
        Pool:   4:43.63  12/12/2013 Trevor Hine, DHS                           
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reed E French       12 West York-03              NT    5:27.81          6  
                  29.44     1:01.82 (32.38)     1:34.90 (33.08)     2:08.08 (33.18)
        2:41.38 (33.30)     3:15.01 (33.63)     3:48.85 (33.84)     4:22.77 (33.92)
        4:55.35 (32.58)     5:27.81 (32.46)                                        
  2 Dayne N Brindle     12 West York-03              NT    5:35.38          4  
                  29.24     1:01.06 (31.82)     1:34.45 (33.39)     2:08.29 (33.84)
        2:42.66 (34.37)     3:17.92 (35.26)     3:52.69 (34.77)     4:27.84 (35.15)
        5:02.79 (34.95)     5:35.38 (32.59)                                        
  3 Brannon Boyd        SO Dover                5:41.18    5:47.57          3  
                  30.19     1:03.70 (33.51)     1:38.68 (34.98)     2:14.61 (35.93)
        2:50.34 (35.73)     3:26.34 (36.00)     4:02.05 (35.71)     4:38.36 (36.31)
        5:13.99 (35.63)     5:47.57 (33.58)                                        
  4 Evan McDaniel       SO Dover                6:16.96    6:16.88          2  
                  32.37     1:09.02 (36.65)     1:47.14 (38.12)     2:25.94 (38.80)
        3:05.60 (39.66)     3:44.57 (38.97)     4:23.46 (38.89)     5:01.51 (38.05)
        5:39.05 (37.54)     6:16.88 (37.83)                                        
  5 Scott A Becker      SR Dover                6:10.83    6:20.67          1  
                  32.98     1:08.87 (35.89)     1:46.92 (38.05)     2:26.00 (39.08)
        3:05.17 (39.17)     3:45.50 (40.33)     4:24.61 (39.11)     5:03.84 (39.23)
        5:42.46 (38.62)     6:20.67 (38.21)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
     Varsity: # 1:39.94    3/1/2013 Dover, Dover                               
                         R. Spaulding, M.Staub, N. Smith, A. Janosky       
        Pool:   1:41.90    2/1/2013 Dover                                      
                         R. Spaulding, M. Becker, M. Smith, A. Janosky     
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dover Area High School  'A'                 1:43.53    1:45.98          8  
     1) Lindsay Brenneman FR            2) Morgan Staub JR                
     3) Mia R Becker SR                 4) Nicole R Smith SR              
                  26.76       54.35 (27.59)     1:20.71 (26.36)     1:45.98 (25.27)
  2 Dover Area High School  'B'                      NT    1:57.33          4  
     1) Allie Aspey JR                  2) Kyra Shoemaker SO              
     3) Anna Becker FR                  4) Emily Spaulding SO             
                  28.42       58.70 (30.28)     1:28.28 (29.58)     1:57.33 (29.05)
  3 West York High School-03  'A'                    NT    2:02.41          2  
     1) Kiersten R Shelton 09           2) Britney A Stottlemyer 11       
     3) Jordan E Smith 09               4) Jahna L Alleyne 11             
                  29.24     1:00.87 (31.63)     1:43.27 (42.40)     2:02.41 (19.14)
  4 Dover Area High School  'C'                      NT   x2:09.96        
     1) Claudia Bollinger JR            2) Caroline Bradbury 9            
     3) Shelby Kent JR                  4) Jessica Lindsay JR             
                  31.64     1:05.47 (33.83)     1:38.56 (33.09)     2:09.96 (31.40)
  5 West York High School-03  'B'                    NT    2:42.73        
     1) Tori E Gross 10                 2) Andy T Montano 10              
     3) Gretchen A Zeltwanger 09        4) Heike Fitzke 09                
                  33.82     1:18.10 (44.28)     2:04.21 (46.11)     2:42.73 (38.52)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
     Varsity: # 1:29.69   3/12/2004 Dover, Dover                               
                         J. Rubritz, S. Melhorn, R. Spangler, N. Stare     
        Pool:   1:30.74  12/12/2013 Dallastown Area High School, DHS           
                         A Hensel, S Hill, T Hine, C Stauffer              
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 West York High School-03  'A'                    NT    1:41.35          8  
     1) Jared M May 11                  2) Ben J Spangler 11              
     3) Jared P Henderson 11            4) David R Foery 12               
                  26.37       51.69 (25.32)     1:17.12 (25.43)     1:41.35 (24.23)
  2 Dover Area High School  'A'                 1:42.71    1:43.00          4  
     1) Tobias Kwasnjuk FR              2) Cameron Aspey FR               
     3) Jake M Riddle SR                4) Tyler Snyder FR                
                  25.46       50.89 (25.43)     1:17.23 (26.34)     1:43.00 (25.77)
  3 Dover Area High School  'B'                      NT    1:49.93          2  
     1) Ethan Staub FR                  2) Matt Edgar 10                  
     3) Gabe Lloyd SO                   4) Scott A Becker SR              
                  26.66       54.37 (27.71)     1:21.89 (27.52)     1:49.93 (28.04)
  4 West York High School-03  'B'                    NT    1:53.73        
     1) Jake M Spangler 09              2) Collin N Inners 12             
     3) Jarod W Smith 09                4) Dan E Morrison 11              
                  26.50       55.34 (28.84)     1:25.72 (30.38)     1:53.73 (28.01)
  5 West York High School-03  'C'                    NT   x2:12.51        
     1) Sam J Rickard 09                2) Joshua M May 09                
     3) Brett E Tallman 12              4) Cameron S Fry 11               
                  27.00     1:00.62 (33.62)     1:35.90 (35.28)     2:12.51 (36.61)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
     Varsity: # 59.01    3/1/1998 Amy Krone, Dover                             
        Pool:   59.37  12/12/2013 Kacey Oberlander, DHS                        
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Courtney N Harnish  09 West York-03              NT      56.30#         6  
                  27.71       56.30 (28.59)                                        
  2 Summer A Dacheux    SR Dover                1:01.74    1:02.65          4  
                  30.48     1:02.65 (32.17)                                        
  3 Claudia N Keller    09 West York-03              NT    1:06.82          3  
                  32.25     1:06.82 (34.57)                                        
  4 Mikala Arnold       FR Dover                1:21.25    1:20.06          2  
                  38.27     1:20.06 (41.79)                                        
  5 Claudia Bollinger   JR Dover                     NT    1:22.31          1  
                  40.48     1:22.31 (41.83)                                        
  6 Tailyn A Kite       09 West York-03              NT    1:50.32        
                  52.84     1:50.32 (57.48)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
     Varsity: # 52.11   3/13/2009 Eric Naylor, Dover                           
        Pool:   51.92   1/31/2008 Kevin Marsteller, York Suburban              
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Casey Marshall      SO Dover                  56.40      57.58          6  
                  27.84       57.58 (29.74)                                        
  2 Greg N Landis       10 West York-03              NT    1:04.81          4  
                  31.31     1:04.81 (33.50)                                        
  3 Sam J Rickard       09 West York-03              NT    1:09.26          3  
                  33.08     1:09.26 (36.18)                                        
  4 Evan McDaniel       SO Dover                1:15.76    1:18.44          2  
                  38.88     1:18.44 (39.56)                                        
  5 Jared E Potts       11 West York-03              NT    1:18.61          1  
                  37.92     1:18.61 (40.69)                                        
  6 Matt Edgar          10 Dover                1:23.52    1:25.02        
                  40.18     1:25.02 (44.84)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Varsity: # 1:08.77    3/1/1984 Crystal Wilt, Dover                        
        Pool:   1:06.96  12/12/2002 Tiffany Dotson, William Penn               
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rachel C Spaulding  SR Dover                     NT    1:14.52          6  
                  35.04     1:14.52 (39.48)                                        
  2 Allie Aspey         JR Dover                1:15.92    1:17.07          4  
                  36.79     1:17.07 (40.28)                                        
  3 Sadie Glatfelter    FR Dover                1:27.26    1:30.47          3  
                  43.11     1:30.47 (47.36)                                        
  4 Kiersten R Shelton  09 West York-03              NT    1:30.66          2  
                  43.40     1:30.66 (47.26)                                        
  5 Jordan E Smith      09 West York-03              NT    1:37.00          1  
                  44.83     1:37.00 (52.17)                                        
  6 Tori E Gross        10 West York-03              NT    1:50.18        
                  52.70     1:50.18 (57.48)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Varsity: # 1:01.99   3/17/1999 Adam Spangler, Dover                       
        Pool:     58.91    1/1/1993 Jeremy Lynn, HESY                          
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jake M Spangler     09 West York-03              NT    1:10.82          6  
                  33.17     1:10.82 (37.65)                                        
  2 Brannon Boyd        SO Dover                1:13.95    1:13.03          4  
                  34.61     1:13.03 (38.42)                                        
  3 Collin N Inners     12 West York-03              NT    1:15.49          3  
                  34.89     1:15.49 (40.60)                                        
  4 Tyler Snyder        FR Dover                1:17.46    1:18.69          2  
                  36.79     1:18.69 (41.90)                                        
  5 Joshua M May        09 West York-03              NT    1:27.38          1  
                  42.41     1:27.38 (44.97)                                        
  6 Kevin Rigby         JR Dover                1:38.51    1:37.99        
                  44.31     1:37.99 (53.68)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
     Varsity: # 3:30.88    3/1/1988 Dover, Dover                               
                         A. Wentzel, B. Krone, R. Funk, A. Krone           
        Pool:   3:34.66    1/1/1986 Dover                                      
                         A. Wentzel, B. Krone, A. Krone, R. Funk           
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dover Area High School  'A'                 3:45.18    3:48.57          8  
     1) Rachel C Spaulding SR           2) Lindsay Brenneman FR           
     3) Summer A Dacheux SR             4) Nicole R Smith SR              
                  27.79       57.95 (57.95)     1:25.72 (27.77)     1:56.66 (58.71)
        2:24.02 (27.36)     2:53.85 (57.19)     3:19.53 (25.68)     3:48.57 (54.72)
  2 West York High School-03  'A'                    NT    3:55.36          4  
     1) Taylor C Hoover 10              2) Claudia N Keller 09            
     3) Alyssa J Hersey 10              4) Courtney N Harnish 09          
                  27.79       57.46 (57.46)     1:27.36 (29.90)   2:00.14 (1:02.68)
        2:29.29 (29.15)   3:03.83 (1:03.69)     3:28.55 (24.72)     3:55.36 (51.53)
  3 Dover Area High School  'B'                      NT    4:03.30          2  
     1) Shea L Beierschmitt SR          2) Morgan Staub JR                
     3) Anna Becker FR                  4) Mia R Becker SR                
                  29.30   1:01.83 (1:01.83)     1:30.05 (28.22)     2:00.32 (58.49)
        2:31.47 (31.15)   3:05.28 (1:04.96)     4:03.30 (58.02)                    
  4 Dover Area High School  'C'                      NT   x4:41.68        
     1) Emily Spaulding SO              2) Alison Murray FR               
     3) Mikala Arnold FR                4) Mackenzie Patterson FR         
                  30.84   1:04.70 (1:04.70)     1:39.58 (34.88)   2:19.25 (1:14.55)
        2:51.71 (32.46)   3:27.81 (1:08.56)     4:03.00 (35.19)   4:41.68 (1:13.87)
  5 West York High School-03  'B'                    NT    5:36.70        
     1) Jahna L Alleyne 11              2) Tailyn A Kite 09               
     3) Heike Fitzke 09                 4) Jocelyn J Portillo 10          
                  31.23   1:06.04 (1:06.04)     1:49.85 (43.81)   2:37.32 (1:31.28)
        3:20.26 (42.94)   4:08.99 (1:31.67)     4:49.02 (40.03)   5:36.70 (1:27.71)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
     Varsity: # 3:15.92   3/15/2007 Dover, Dover                               
                         J. Rubritz, E. Naylor, S. Cashman, R. Janosky     
        Pool:   3:18.72  12/12/2013 Dallastown Area High School, DHS           
                         T Hine, B Staub, S Tate, N Brockway               
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dover Area High School  'A'                 3:40.77    3:37.53          8  
     1) Tobias Kwasnjuk FR              2) Hunter Link SO                 
     3) Cameron Aspey FR                4) Casey Marshall SO              
                  26.65       56.65 (56.65)     1:23.16 (26.51)     1:52.02 (55.37)
        2:18.24 (26.22)     2:47.14 (55.12)     3:11.24 (24.10)     3:37.53 (50.39)
  2 West York High School-03  'A'                    NT    3:38.21          4  
     1) Dayne N Brindle 12              2) Reed E French 12               
     3) Greg N Landis 10                4) David R Foery 12               
                  26.57       55.24 (55.24)     1:21.51 (26.27)     1:50.49 (55.25)
        2:17.59 (27.10)     2:46.90 (56.41)     3:11.60 (24.70)     3:38.21 (51.31)
  3 Dover Area High School  'B'                      NT    3:58.36          2  
     1) Brannon Boyd SO                 2) Gabe Lloyd SO                  
     3) Jake M Riddle SR                4) Ethan Staub FR                 
                  28.21       59.24 (59.24)     1:28.14 (28.90)   1:59.24 (1:00.00)
        2:27.52 (28.28)   3:00.55 (1:01.31)     3:28.16 (27.61)     3:58.36 (57.81)
  4 West York High School-03  'B'                    NT    4:17.20        
     1) Sam J Rickard 09                2) Dan E Morrison 11              
     3) Jarod W Smith 09                4) Jared M May 11                 
                  30.20   1:03.03 (1:03.03)     1:33.96 (30.93)   2:06.28 (1:03.25)
        2:39.18 (32.90)   3:17.81 (1:11.53)     3:44.93 (27.12)     4:17.20 (59.39)
  5 Dover Area High School  'C'                      NT   x4:45.40        
     1) Scott A Becker SR               2) Evan McDaniel SO               
     3) Garrett Andrerson FR            4) Kevin Rigby JR                 
                  30.23   1:03.06 (1:03.06)     1:33.99 (30.93)   2:07.79 (1:04.73)
        2:42.21 (34.42)   3:27.75 (1:19.96)     4:04.39 (36.64)   4:45.40 (1:17.65)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Dover Area High School              112   2. West York High School                71
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. West York High School                89   2. Dover Area High School               87