Licensed to PASwimming.com           HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/28/2014 04:38 PM
                       CV @ Boiling Springs - 1/23/2014                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cumberland Valley High School  'A'          1:54.51    1:59.56          8  
     1) Sinclair, Olivia JR             2) Wickenheiser, Emily SO         
     3) Bentzel, Kaitlyn SR             4) Furlong, Heather JR            
                  30.07     1:03.93 (33.86)     1:32.21 (28.28)     1:59.56 (27.35)
  2 Boiling Springs Swimming & Div  'A'              NT    2:02.49          4  
     1) Migatulski, Katie SO            2) Strayer, Kirsten FR            
     3) Dombroski, Casey SR             4) Migatulski, Elizabeth JR       
                  32.28     1:06.16 (33.88)     1:36.05 (29.89)     2:02.49 (26.44)
  3 Cumberland Valley High School  'B'               NT    2:09.29          2  
     1) Reznitchenko, Inna JR           2) McFadden, Mackenzie JR         
     3) Hamrick, Madeleine JR           4) Shuey, Kara JR                 
                  37.17     1:08.81 (31.64)     1:39.58 (30.77)     2:09.29 (29.71)
  4 Boiling Springs Swimming & Div  'C'              NT    2:18.36        
     1) Pallis, Rowan JR                2) Rampulla, Emma FR              
     3) Dale, Kylee FR                  4) Travitz, Leksi JR              
                  35.05     1:12.13 (37.08)     1:47.15 (35.02)     2:18.36 (31.21)
 -- Boiling Springs Swimming & Div  'B'              NT         DQ        
     1) Dombroski, Maddie FR            2) Koelher, Olivia SR             
     3) Lay, Megan FR                   4) Shirk, Cassidy SR              
                  32.95     1:10.11 (37.16)     1:41.43 (31.32)          DQ (29.50)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cumberland Valley High School  'A'          1:39.08    1:48.98          8  
     1) Best, Thomas JR                 2) Smith, Crawford FR             
     3) Francis, Nick SR                4) Siemon, Andrew JR              
                  29.17     1:00.13 (30.96)     1:24.96 (24.83)     1:48.98 (24.02)
  2 Boiling Springs Swimming & Div  'A'              NT    1:50.58          4  
     1) Knaub, Dylan SO                 2) Scheetz, Alex SO               
     3) Mowe, Kelton SO                 4) Webber, Billy FR               
                  28.05       58.19 (30.14)     1:26.96 (28.77)     1:50.58 (23.62)
  3 Cumberland Valley High School  'B'               NT    1:54.67          2  
     1) Wolf, Kaelin FR                 2) Wandling, Grant SR             
     3) Knott, Kolin SR                 4) Leighton, John SR              
                  30.95     1:02.68 (31.73)     1:30.27 (27.59)     1:54.67 (24.40)
  4 Boiling Springs Swimming & Div  'B'              NT    2:03.71        
     1) Greenbaum, Peter FR             2) Rob, Sam SR                    
     3) Otto, Jacob FR                  4) Pallis, Jack FR                
                  30.03     1:04.55 (34.52)     1:36.01 (31.46)     2:03.71 (27.70)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bentzel, Kaitlyn    SR Cumberland Val       2:06.11    2:05.75          6  
                  29.03     1:00.96 (31.93)     1:33.45 (32.49)     2:05.75 (32.30)
  2 Wickenheiser, Emil  SO Cumberland Val            NT    2:09.16          4  
                  30.09     1:02.64 (32.55)     1:36.39 (33.75)     2:09.16 (32.77)
  3 Amsbaugh, Anna      SR Bshs                      NT    2:09.19          3  
                  29.56     1:02.16 (32.60)     1:36.23 (34.07)     2:09.19 (32.96)
  4 Otto, Lauren        SR Bshs                      NT    2:13.22          2  
                  30.12     1:03.90 (33.78)     1:38.91 (35.01)     2:13.22 (34.31)
  5 Barnes, Allison     JR Bshs                      NT    2:19.65          1  
                  31.34     1:06.03 (34.69)     1:42.90 (36.87)     2:19.65 (36.75)
  6 Anthony, Kaitlyn    FR Cumberland Val       2:41.14    2:44.29        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brenneman, Jack     SR Cumberland Val       1:51.10    1:54.20          6  
                  26.10       55.34 (29.24)     1:25.79 (30.45)     1:54.20 (28.41)
  2 Cawley, AJ          JR Bshs                      NT    1:59.92          4  
                  26.87       56.70 (29.83)     1:27.90 (31.20)     1:59.92 (32.02)
  3 Geister, Ian        SO Cumberland Val       2:02.94    2:04.24          3  
                  27.31       59.04 (31.73)     1:32.19 (33.15)     2:04.24 (32.05)
  4 Francis, Tyler      FR Cumberland Val       2:01.28    2:05.29          2  
                  29.62     1:02.39 (32.77)     1:34.46 (32.07)     2:05.29 (30.83)
  5 Jumper, Steven      SR Bshs                      NT    2:08.87          1  
                  30.27     1:03.47 (33.20)     1:37.17 (33.70)     2:08.87 (31.70)
  6 Shenk, Adam         SR Bshs                      NT    2:19.82        
                  32.10     1:07.32 (35.22)     1:44.43 (37.11)     2:19.82 (35.39)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reznitchenko, Inna  JR Cumberland Val       2:28.60    2:28.88          6  
                  31.59     1:07.89 (36.30)     1:55.11 (47.22)     2:28.88 (33.77)
  2 O'Connor, Kaleigh   FR Cumberland Val       2:29.32    2:31.27          4  
                  35.08     1:12.97 (37.89)     1:58.14 (45.17)     2:31.27 (33.13)
  3 Shirk, Cassidy      SR Bshs                      NT    2:35.55          3  
                  33.83     1:15.25 (41.42)     1:59.93 (44.68)     2:35.55 (35.62)
  4 Strayer, Kirsten    FR Bshs                      NT    2:36.96          2  
                  36.54     1:17.78 (41.24)     2:01.14 (43.36)     2:36.96 (35.82)
  5 Migatulski, Katie   SO Bshs                      NT    2:38.32          1  
                  34.83     1:12.26 (37.43)     2:03.64 (51.38)     2:38.32 (34.68)
  6 McFadden, Mackenzi  JR Cumberland Val       2:37.44    2:40.56        
                  35.23     1:19.24 (44.01)     2:02.87 (43.63)     2:40.56 (37.69)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leighton, John      SR Cumberland Val       2:14.26    2:12.71          6  
                  28.06     1:00.74 (32.68)     1:42.47 (41.73)     2:12.71 (30.24)
  2 Webber, Billy       FR Bshs                      NT    2:12.87          4  
                  28.98     1:04.94 (35.96)     1:43.28 (38.34)     2:12.87 (29.59)
  3 Scheetz, Alex       SO Bshs                      NT    2:19.06          3  
                  30.29     1:06.64 (36.35)     1:48.24 (41.60)     2:19.06 (30.82)
  4 Greenbaum, Peter    FR Bshs                      NT    2:21.24          2  
                  30.49     1:06.58 (36.09)     1:49.06 (42.48)     2:21.24 (32.18)
  5 Wandling, Grant     SR Cumberland Val       2:15.18    2:21.31          1  
                  31.05     1:08.38 (37.33)     1:47.61 (39.23)     2:21.31 (33.70)
  6 Wolf, Kaelin        FR Cumberland Val       2:25.53    2:26.03        
                  31.23     1:07.44 (36.21)     1:54.67 (47.23)     2:26.03 (31.36)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sekerak, Cassie     FR Cumberland Val         25.89      26.51          6  
  2 Mortell, Sabrina    SR Cumberland Val         27.57      26.78          4  
  3 Migatulski, Elizab  JR Bshs                      NT      26.94          3  
  4 Rampulla, Olivia    SO Bshs                      NT      27.76          2  
  5 Dombroski, Maddie   FR Bshs                      NT      28.38          1  
  6 Shuey, Kara         JR Cumberland Val         29.65      30.03        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Knaub, Dylan        SO Bshs                      NT      23.28          6  
  2 Johnston, Benjamin  JR Cumberland Val         23.12      23.44          4  
  3 Best, Thomas        JR Cumberland Val         25.28      25.24          3  
  4 DuCharme, Thomas    JR Cumberland Val         26.82      26.89          2  
  5 Pallis, Jack        FR Bshs                      NT      27.83          1  
  6 Bear, Matthew       SO Bshs                      NT      27.84        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sather, Christina   JR Cumberland Val        210.55     202.75          6  
  2 Bonner, Nikki       JR Bshs                      NP     168.10          4  
  3 Todaro, Rachael     SO Cumberland Val        165.60     152.75          3  
  4 Burr, Rebecca       JR Bshs                      NP     117.95          2  
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pallis, Jack        FR Bshs                      NP      99.85          6  
  2 Cole, Ethan         SO Bshs                      NP      72.70          4  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mortell, Sabrina    SR Cumberland Val       1:02.97    1:03.22          6  
                  30.19     1:03.22 (33.03)                                        
  2 Otto, Lauren        SR Bshs                      NT    1:06.51          4  
                  30.68     1:06.51 (35.83)                                        
  3 Hamrick, Madeleine  JR Cumberland Val       1:08.25    1:09.41          3  
                  33.11     1:09.41 (36.30)                                        
  4 Dombroski, Casey    SR Bshs                      NT    1:09.94          2  
                  31.88     1:09.94 (38.06)                                        
  5 O'Connor, Kaleigh   FR Cumberland Val       1:12.41    1:14.36          1  
                  34.23     1:14.36 (40.13)                                        
  6 Koelher, Olivia     SR Bshs                      NT    1:18.33        
                  35.03     1:18.33 (43.30)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Francis, Nick       SR Cumberland Val         53.44      56.83          6  
                  26.18       56.83 (30.65)                                        
  2 Francis, Tyler      FR Cumberland Val       1:01.17    1:04.83          4  
                  30.77     1:04.83 (34.06)                                        
  3 Otto, Jacob         FR Bshs                      NT    1:11.63          3  
                  33.42     1:11.63 (38.21)                                        
  4 DuCharme, Thomas    JR Cumberland Val       1:04.59    1:12.09          2  
                  31.37     1:12.09 (40.72)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bentzel, Kaitlyn    SR Cumberland Val         58.93      57.10          6  
                  27.57       57.10 (29.53)                                        
  2 Sekerak, Cassie     FR Cumberland Val         57.00      59.50          4  
                  27.85       59.50 (31.65)                                        
  3 Migatulski, Elizab  JR Bshs                      NT      59.82          3  
                  28.95       59.82 (30.87)                                        
  4 Wickenheiser, Emil  SO Cumberland Val         59.07    1:00.58          2  
                  29.40     1:00.58 (31.18)                                        
  5 Rampulla, Olivia    SO Bshs                      NT    1:01.37          1  
                  29.35     1:01.37 (32.02)                                        
  6 Gruntz, Haylie      SR Bshs                      NT    1:10.45        
                  34.06     1:10.45 (36.39)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brenneman, Jack     SR Cumberland Val         49.03      49.26          6  
                  23.43       49.26 (25.83)                                        
  2 Knaub, Dylan        SO Bshs                      NT      53.76          4  
                  25.49       53.76 (28.27)                                        
  3 Smith, Crawford     FR Cumberland Val         56.36      58.05          3  
                  27.62       58.05 (30.43)                                        
  4 Knott, Kolin        SR Cumberland Val         56.33      58.42          2  
                  27.91       58.42 (30.51)                                        
  5 Bear, Matthew       SO Bshs                      NT    1:00.27          1  
                  28.50     1:00.27 (31.77)                                        
  6 Rob, Jacob          FR Bshs                      NT    1:16.99        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sinclair, Olivia    JR Cumberland Val       5:42.04    5:41.07          6  
                  29.79     1:03.31 (33.52)     1:37.92 (34.61)     2:12.66 (34.74)
        2:47.53 (34.87)     3:22.12 (34.59)     3:56.90 (34.78)     4:31.93 (35.03)
        5:06.99 (35.06)     5:41.07 (34.08)                                        
  2 Amsbaugh, Anna      SR Bshs                      NT    5:51.79          4  
                  30.70     1:04.86 (34.16)     1:39.93 (35.07)     2:15.77 (35.84)
        2:52.10 (36.33)     3:28.20 (36.10)     4:04.63 (36.43)     4:41.40 (36.77)
        5:17.58 (36.18)     5:51.79 (34.21)                                        
  3 Furlong, Heather    JR Cumberland Val       5:52.33    5:55.94          3  
                  31.07     1:05.67 (34.60)     1:41.58 (35.91)     2:18.24 (36.66)
        2:54.82 (36.58)     3:31.35 (36.53)     4:08.26 (36.91)     4:44.93 (36.67)
        5:21.04 (36.11)     5:55.94 (34.90)                                        
  4 Barnes, Allison     JR Bshs                      NT    6:02.83          2  
                  31.53     1:06.52 (34.99)     1:42.32 (35.80)     2:19.24 (36.92)
        2:56.25 (37.01)     3:33.80 (37.55)     4:11.32 (37.52)     4:48.81 (37.49)
        5:26.51 (37.70)     6:02.83 (36.32)                                        
  5 Shirk, Cassidy      SR Bshs                      NT    6:20.06          1  
                  33.37     1:10.26 (36.89)     1:48.40 (38.14)     2:27.04 (38.64)
        3:05.80 (38.76)     3:45.18 (39.38)     4:24.60 (39.42)     5:04.18 (39.58)
        5:42.58 (38.40)     6:20.06 (37.48)                                        
  6 Anthony, Kaitlyn    FR Cumberland Val       7:15.59    7:10.94        
                                1:20.68 ( )                                        
                                                                        5:46.13 ( )
        6:29.12 (42.99)     7:10.94 (41.82)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Benjamin  JR Cumberland Val       5:01.38    5:13.69          6  
                  28.03       58.66 (30.63)     1:30.24 (31.58)     2:01.76 (31.52)
        2:34.35 (32.59)     3:07.98 (33.63)     3:40.10 (32.12)     4:12.49 (32.39)
        4:47.10 (34.61)     5:13.69 (26.59)                                        
  2 Zappe, Matt         SO Cumberland Val            NT    5:18.44          4  
                  27.24       58.63 (31.39)     1:30.56 (31.93)     2:03.10 (32.54)
        2:36.15 (33.05)     3:09.10 (32.95)     3:42.18 (33.08)     4:15.45 (33.27)
        4:48.44 (32.99)     5:18.44 (30.00)                                        
  3 Best, Thomas        JR Cumberland Val       5:29.67    5:32.05          3  
                  28.73     1:00.74 (32.01)     1:34.13 (33.39)   2:42.65 (1:08.52)
                                3:16.46 ( )     3:51.37 (34.91)   5:32.05 (1:40.68)
  4 Cawley, AJ          JR Bshs                      NT    5:36.01          2  
                  28.76     1:00.53 (31.77)     1:34.55 (34.02)     2:08.89 (34.34)
        2:43.44 (34.55)     3:18.09 (34.65)     3:53.21 (35.12)     4:27.86 (34.65)
        5:02.42 (34.56)     5:36.01 (33.59)                                        
  5 Jumper, Steven      SR Bshs                      NT    5:45.69          1  
                  30.85     1:05.16 (34.31)     1:40.14 (34.98)     2:15.53 (35.39)
        2:50.57 (35.04)     3:26.09 (35.52)     4:02.10 (36.01)     4:38.24 (36.14)
        5:12.79 (34.55)     5:45.69 (32.90)                                        
  6 Shenk, Adam         SR Bshs                      NT    6:25.32        
                  33.60     1:11.12 (37.52)     1:50.30 (39.18)     2:29.90 (39.60)
        3:09.41 (39.51)     3:49.24 (39.83)     4:28.68 (39.44)     5:08.84 (40.16)
        5:47.80 (38.96)     6:25.32 (37.52)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cumberland Valley High School  'A'          1:42.99    1:48.24          8  
     1) Sekerak, Cassie FR              2) O'Connor, Kaleigh FR           
     3) Furlong, Heather JR             4) Mortell, Sabrina SR            
                  26.75       55.43 (28.68)     1:22.18 (26.75)     1:48.24 (26.06)
  2 Boiling Springs Swimming & Div  'A'              NT    1:48.58          4  
     1) Migatulski, Elizabeth JR        2) Rampulla, Olivia SO            
     3) Dombroski, Casey SR             4) Amsbaugh, Anna SR              
                  27.93       55.41 (27.48)     1:22.16 (26.75)     1:48.58 (26.42)
  3 Boiling Springs Swimming & Div  'B'              NT    1:56.01          2  
     1) Otto, Lauren SR                 2) Koelher, Olivia SR             
     3) Foster, Brianna FR              4) Barnes, Allison JR             
                  28.27       56.60 (28.33)     1:27.61 (31.01)     1:56.01 (28.40)
 -- Boiling Springs Swimming & Div  'C'              NT         DQ        
     1) Cornwell, Amanda JR             2) Mayberry, Lynsey SO            
     3) Stephens, Claudia FR            4) Walker, Cameron SO             
                  30.56     1:04.77 (34.21)     1:41.01 (36.24)          DQ (30.41)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cumberland Valley High School  'A'          1:27.45    1:30.50          8  
     1) Francis, Nick SR                2) Zappe, Matt SO                 
     3) Johnston, Benjamin JR           4) Brenneman, Jack SR             
                  23.41       46.24 (22.83)     1:08.80 (22.56)     1:30.50 (21.70)
  2 Boiling Springs Swimming & Div  'A'              NT    1:34.65          4  
     1) Knaub, Dylan SO                 2) Webber, Billy FR               
     3) Scheetz, Alex SO                4) Cawley, AJ JR                  
                  23.44       46.92 (23.48)     1:10.74 (23.82)     1:34.65 (23.91)
  3 Cumberland Valley High School  'B'               NT    1:46.09          2  
     1) Knott, Kolin SR                 2) Wandling, Grant SR             
     3) Best, Thomas JR                 4) Geister, Ian SO                
                  27.23       53.26 (26.03)     1:20.24 (26.98)     1:46.09 (25.85)
  4 Boiling Springs Swimming & Div  'B'              NT    1:49.65        
     1) Pallis, Jack FR                 2) Bear, Matthew SO               
     3) Shenk, Adam SR                  4) Jumper, Steven SR              
                  28.08       55.07 (26.99)     1:23.00 (27.93)     1:49.65 (26.65)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reznitchenko, Inna  JR Cumberland Val       1:05.34    1:06.03          6  
                  31.90     1:06.03 (34.13)                                        
  2 Migatulski, Katie   SO Bshs                      NT    1:09.59          4  
                  33.52     1:09.59 (36.07)                                        
  3 Dombroski, Maddie   FR Bshs                      NT    1:12.93          3  
                  35.37     1:12.93 (37.56)                                        
  4 Hamrick, Madeleine  JR Cumberland Val       1:14.53    1:14.31          2  
                  36.69     1:14.31 (37.62)                                        
  5 Mowe, Scarlett      FR Bshs                      NT    1:14.85          1  
  6 Shuey, Kara         JR Cumberland Val       1:16.28    1:16.08        
                  36.72     1:16.08 (39.36)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Siemon, Andrew      JR Cumberland Val       1:02.58    1:02.73          6  
                  30.50     1:02.73 (32.23)                                        
  2 Greenbaum, Peter    FR Bshs                      NT    1:03.67          4  
                  31.00     1:03.67 (32.67)                                        
  3 Wolf, Kaelin        FR Cumberland Val       1:03.16    1:05.45          3  
                  32.07     1:05.45 (33.38)                                        
  4 Geister, Ian        SO Cumberland Val            NT    1:10.05          2  
  5 Otto, Jacob         FR Bshs                      NT    1:26.00          1  
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Strayer, Kirsten    FR Bshs                      NT    1:15.24          6  
                  36.20     1:15.24 (39.04)                                        
  2 Sinclair, Olivia    JR Cumberland Val       1:17.34    1:17.11          4  
                  36.99     1:17.11 (40.12)                                        
  3 McFadden, Mackenzi  JR Cumberland Val       1:18.41    1:20.87          3  
                  38.34     1:20.87 (42.53)                                        
  4 Rampulla, Emma      FR Bshs                      NT    1:21.18          2  
                  39.34     1:21.18 (41.84)                                        
  5 Thorne, Tayler      JR Cumberland Val       1:23.22    1:23.37          1  
                  39.89     1:23.37 (43.48)                                        
  6 Lay, Megan          FR Bshs                      NT    1:23.54        
                  39.98     1:23.54 (43.56)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zappe, Matt         SO Cumberland Val       1:02.53    1:06.13          6  
                  31.24     1:06.13 (34.89)                                        
  2 Webber, Billy       FR Bshs                      NT    1:06.65          4  
                  31.20     1:06.65 (35.45)                                        
  3 Scheetz, Alex       SO Bshs                      NT    1:09.18          3  
                  33.10     1:09.18 (36.08)                                        
  4 Wandling, Grant     SR Cumberland Val       1:07.26    1:10.98          2  
                  33.22     1:10.98 (37.76)                                        
  5 Rob, Sam            SR Bshs                      NT    1:18.98          1  
                  36.45     1:18.98 (42.53)                                        
 -- Leighton, John      SR Cumberland Val            NT         DQ        
                  34.84          DQ (39.23)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cumberland Valley High School  'A'          3:45.58    3:55.91          8  
     1) Reznitchenko, Inna JR           2) Sekerak, Cassie FR             
     3) Bentzel, Kaitlyn SR             4) Mortell, Sabrina SR            
                  29.25   1:01.11 (1:01.11)     1:28.04 (26.93)     1:58.92 (57.81)
        2:25.79 (26.87)     2:55.80 (56.88)     3:25.05 (29.25)   3:55.91 (1:00.11)
  2 Boiling Springs Swimming & Div  'A'              NT    3:57.86          4  
     1) Otto, Lauren SR                 2) Rampulla, Olivia SO            
     3) Dombroski, Casey SR             4) Amsbaugh, Anna SR              
                  29.14       59.64 (59.64)     1:28.50 (28.86)   2:01.14 (1:01.50)
        2:28.84 (27.70)     2:59.90 (58.76)     3:27.79 (27.89)     3:57.86 (57.96)
  3 Cumberland Valley High School  'B'               NT    4:04.35          2  
     1) Furlong, Heather JR             2) Wickenheiser, Emily SO         
     3) O'Connor, Kaleigh FR            4) Sinclair, Olivia JR            
                  29.38   1:02.33 (1:02.33)     1:31.14 (28.81)   2:02.44 (1:00.11)
        2:32.64 (30.20)   3:05.28 (1:02.84)     3:33.10 (27.82)     4:04.35 (59.07)
  4 Boiling Springs Swimming & Div  'B'              NT    4:19.65        
     1) Shirk, Cassidy SR               2) Barnes, Allison JR             
     3) Koelher, Olivia SR              4) Migatulski, Katie SO           
                  32.14   1:08.25 (1:08.25)     1:37.87 (29.62)   2:12.02 (1:03.77)
        2:43.26 (31.24)   3:17.75 (1:05.73)     3:46.87 (29.12)   4:19.65 (1:01.90)
  5 Cumberland Valley High School  'C'               NT   x4:36.71        
     1) Hamrick, Madeleine JR           2) Shuey, Kara JR                 
     3) McFadden, Mackenzie JR          4) Anthony, Kaitlyn FR            
                  30.04   1:01.77 (1:01.77)     1:34.75 (32.98)   2:12.50 (1:10.73)
        2:42.73 (30.23)   3:20.63 (1:08.13)     3:55.34 (34.71)   4:36.71 (1:16.08)
  6 Boiling Springs Swimming & Div  'C'              NT   x4:38.23        
     1) Foster, Brianna FR              2) Gruntz, Haylie SR              
     3) Cornwell, Amanda JR             4) Dale, Kylee FR                 
                  33.32   1:09.95 (1:09.95)     1:43.97 (34.02)   2:21.44 (1:11.49)
        2:54.12 (32.68)   3:29.96 (1:08.52)     4:02.01 (32.05)   4:38.23 (1:08.27)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cumberland Valley High School  'A'          3:15.19    3:38.61          8  
     1) Francis, Nick SR                2) Zappe, Matt SO                 
     3) Johnston, Benjamin JR           4) Brenneman, Jack SR             
                  25.44       53.34 (53.34)     1:19.45 (26.11)     1:49.11 (55.77)
        2:16.61 (27.50)     2:46.53 (57.42)     3:10.94 (24.41)     3:38.61 (52.08)
  2 Cumberland Valley High School  'B'               NT    3:39.98          4  
     1) Geister, Ian SO                 2) Smith, Crawford FR             
     3) Siemon, Andrew JR               4) Leighton, John SR              
                  26.37       55.49 (55.49)     1:22.07 (26.58)     1:51.53 (56.04)
        2:18.00 (26.47)     2:46.22 (54.69)     3:11.51 (25.29)     3:39.98 (53.76)
  3 Cumberland Valley High School  'C'               NT   x4:06.20        
     1) Wolf, Kaelin FR                 2) Francis, Tyler FR              
     3) DuCharme, Thomas JR             4) Knott, Kolin SR                
                  29.30   1:02.45 (1:02.45)     1:31.23 (28.78)   2:03.44 (1:00.99)
        2:32.94 (29.50)   3:07.01 (1:03.57)     3:34.98 (27.97)     4:06.20 (59.19)
 -- Boiling Springs Swimming & Div  'A'              NT         DQ        
     1) Cawley, AJ JR                   2) Greenbaum, Peter FR            
     3) Jumper, Steven SR               4) Bear, Matthew SO               
                  26.29       54.81 (54.81)     1:21.52 (26.71)     1:51.53 (56.72)
        2:19.22 (27.69)     2:48.75 (57.22)     3:16.61 (27.86)        DQ (1:00.01)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Cumberland Valley High School       114   2. Boiling Springs Swimming & Div       71
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Cumberland Valley High School       114   2. Boiling Springs Swimming & Div       63